Güncel Bilgiler

Yağ Hidrojenasyonu Nedir?

Hidrojenasyon tam olarak karbon olaylarının doymuş bir hale getirilmesidir. Alken türünde doymamış organik oluşumların içerisindeki doymamış yağlara uygulanan hidrojen etkisidir. Bu sayede kimyasal olarak doymamış birçok yağ doymuş hale getiriliyor.

Yağ Hidrojenasyonu Yağ Sanayisinde Uygulanışı

Yağ içerisinde yer alan moleküllerin hepsi katı bir özelliğe sahip yağ üretebilmesi adına doymuş bir orana getirilme işlemine yağ hidrojenasyonu denilmektedir. Sıvı halde yer alan düşük erime yapısıyla bilinen yağ molekülleri erime özelliği en yüksek konuma getirilir. Bu sayede katı yağ elde edilmiş olur. Bu teknik sayesinde bağlı moleküllerin sayısını azaltmak ve bozulmaya neden olacak yağ duyarlılığını en az seviyeye indirmek hedeflenir. Bu işlem uygulandığı zaman yağların kullanım alanları artacaktır. Bozulma oranları azalarak fiziksel yapılarında değişiklik görülür. Margarin bu yapıya örnek olarak verilebilecek bir ürün ismidir.

Yağ Hidrojenasyonu’nun Yağ Üzerindeki Etkileri

Hidrojenasyon yapılmasıyla birlikte bazı unsurlar yağın katı bir duruma gelmesinde oldukça etki göstermektedir. Bunlardan bazıları reaksiyon ortamının sıcaklığı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda hidrojen gazlarının dağılımı ve gaz basıncı genel olarak kalite değişimlerini ortaya koyacaktır. Hidrojen eridiği zaman yağın yükselme seviyesi en üstlere çıkacaktır. Bunun asıl sebebi yağın katı bir hal almasından kaynaklanır.

Yağın bozulmasını engelleyen ve dayanıklılığını en üst konuma getiren en güzel yöntemlerden bir tanesi olarak bilinir. Bununla birlikte yağın iyot oranında mükemmel bir azalma görülerek bir takım değişiklikler meydana gelmesi söz konusudur. Bu uygulamalar sonucunda daha dayanıklı ve değerli bir yağ çeşidi meydana gelmektedir. Kuru olarak rafine yağ işlemleri tercih edilir. Bazı yağlar ise ısıtmalı karıştırma kazanlarında katalistle güzel bir karışım elde edilir. Her ikisi birlikte otoklava konularak ısıtma işlemleri gerçekleşir. Aynı zamanda karışıma hidrojen gazı eklenerek işleme son verilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu