Sağlık

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni, ayağın tabanında ortaya çıkan genellikle kireçlenme sebebiyle oluşan bir sorundur. Bu sorunun bazı nedenleri de bulunmaktadır. En çok bilinen sebepleri ise orta yaşlı olmak, diyabet hastası olmak, çok fazla yürüyüş yapmak, fazla kilolu olmak ve çok fazla ayakta kalmak gibi nedenleri vardır. Bu nedenler ile topuk dikeni ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra ayaklarınızdaki bazı bozukluklar da bu sorunun ortaya çıkmasında önemli rolü vardır.

Topuk dikeni, genellikle sabah ilk uyanıp ayağa kalktığınızda ağrı ile başlar. Daha sonra yürüdükçe ağrı azalır. Fakat fazla yürüme, çok fazla ayakta durma ya da çok oturup birden kalktığınızda ayağınızın tabanında hissettiğiniz ağrı ile belirti vermektedir. Bu belirtilerin yanında doktora başvurduğunuzda her doktor bu konuda farklı bir tedavi yöntemi uygulayabilir. Bu durum da sizin doktora olan güveninizi sarsabilir. En çok bilinen topuk dikeni tedavileri ise egzersiz ya da ortopedik tabanlık tedavisidir.

Topuk dikeni için olan tedaviler genellikle tamamen etki etmeyebilir. Tedavi yöntemlerinin en önemlisi fizyoterapistiniz ile belirlediğiniz bazı fiziksel aktivitelerdir. Bu aktiviteler, daha rahat yürümenizi sağlayacak ve topuk dikeni ağrılarınızı azaltacaktır. Bunun haricinde ilaç tedavisi de uygulanabilir. Eğer çok ciddi bir aşamaya gelinmiş ise bu iltihaplı bölge ameliyat ile alınabilir.

Topuk dikenini önlemek için en önemli ve etkili yöntem, kullandığınız ayakkabıyı doğru seçmektir. Bunun yanı sıra sağlığınıza çok dikkat etmeli ve böyle bir ağrı oluşumunda doktora görünmelisiniz.

TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ NELERDİR

İlk olarak kişi tarafından ortaya çıkan bir belirti görülmez. Zaman içerisinde ağrının meydana geldiği bölgede iltihaplanma gibi bir durum oluşmuşsa, koşu ve egzersizler esnasında sabah erken saatlerde ağrılar meydana gelebilir. Ayağın dinlendiği uyku esnasında ağrı meydana gelir.Dokuda meydana gelen iltihaplanma ortadan kalkana kadar ağrı geçmez.  Topuk dikeni tedavisinde esnetme hareketleri ağrının azalmasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu