Güncel Bilgiler

Tonik Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Daha aydınlık, daha doğal parlayan ve daha temiz bir cilde sahip olmak isteyenlerin tercihi olan tonik kullanımı ve faydaları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Tonikler cilt temizliğinde kullanılan ürünlerdir. Tonikler cildi yağlardan, kirlerden arındırıyor ve canlandırıyor. Kadın veya erkek fark etmeksizin kullanılan tonikler cilt yapısına göre ikiye ayrılıyor; alkollü ve alkolsüz. Alkollü tonikler genellikle yağlı ciltlerde kullanılıyor. Alkolsüz tonikler ise yağsız ciltler için uygun bulunuyor. Bir de karma yapılı ciltler vardır ki onlar için alkol oranı düşük tonikler öneriliyor.

Tonikler Nasıl Kullanılır?

Öncellikle toniği kullanmadan yüzümüzü kirlerden arındırmamız gerekiyor. Gerek makyaj gerek terimiz cildimize yapışıyor ve kirlenmesine neden oluyor. Bu yüzden çeşitli yüz temizleme jelleri ile yüzümüzü kirlerden arındırıyor ve toniği kullanma işlemine geçiyoruz. Toniği bir pamuğa döküp yüzümüze yavaş hareketlerle sürüyoruz. Eğer pamukta kir var ise bu işleme devam ediyoruz. Toniği püskürtme yöntemi ile de uygulayabiliyoruz. Püskürtme kabına toniği koyup yüzümüze püskürtmemiz yeterli oluyor. Çok basit işlemlerle uygulanan toniği her cilt temizliğinden sonra hafifçe uygulayabileceğimiz belirtiliyor. Daha sonra cildimizi hafif bir nemlendirici ile nemlendirebileceğimiz de ekleniyor.

El Yapımı Tonikler

Çeşitli markaların ürettiği toniklerin yanında el yapımı tonikler de yapılabiliyor. Ayrıca bazılarının cilt temizliği dışında da cilde birçok yararı oluyor. Bunlardan en kolay olanları pirinç ve gül suyu toniği olarak belirtiliyor. Bunlar dışında el yapımı birçok tonik olduğu da ekleniyor.

  • Pirinç toniği istenilen miktarda pirincin suda bekletilmesi ile elde ediliyor. Bu su cilde uygulanıyor. Pirinç toniğini cildi temizlemekle kalmıyor aynı zamanda cildi sıkılaştırıyor.
  • Papatya toniğinin de cildi sıkılaştırma özelliği vardır. Bir miktar papatyanın suda kaynamasıyla elde edilen su soğuduktan sonra cilde tonik olarak uygulanabiliyor.
  • Limon toniği ise akneler üzerinde etkili oluyor. Limon toniği; limon ile soda suyunun karışımından elde ediliyor. Ciltte bir süre bekletildikten sonra cilt yıkanıyor.
  • Elma sirkesi ile yapılan tonik gözeneklerin açılmasında ve cildin yağlardan arındırılmasında işlev görüyor. Elma sirkesi ve suyun karışımından elde ediliyor.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu