Güncel Bilgiler

Sindirim Sistemini Düzenleyen Besinler

Canlıların hayatta kalabilmesi için sindirim sistemi oldukça önemlidir. Ağız yolu ile alınan besinlerin parçalanarak, hücrelere ulaşması konusunda önemli bir rol oynar. Sindirim sistemine besinler ulaşmadan önce ; dudaklar, diş ve dil gibi yardımcı organlar sayesinde çiğneme ve tat alma gibi durumlardan geçer. Sindirimi güçlü olan kişilerin besinleri daha hızlı bir şekilde hazmettikleri bilinir.

Sindirim Sisteminin Düzenli ve Sağlıklı Olmasının Önemi

Yediğimiz yemeklerin, içtiğimiz içeceklerin insan vücuduna yararlı hale getirilmesine sindirim adı verilir. Sindirim vücudun olmazsa olmazıdır. Çünkü sindirim sayesinde besinlerden enerji karşılanır. Dolayısıyla sindirim sistemi düzgün çalışmadığında insan vücudu için gerekli olan enerjinin karşılanmasında güçlükler yaşanabilir ve bireyin hasta olmasına neden olabilir.

Bağırsakların İyi Çalışmasına Nasıl Katkı Sağlanır?

Bağırsak çalışmamızın düzenli ve doğru olması, tuvalet ihtiyacının giderilebilmesi, gazın ve şişkinliğin önlenmesi, sindirimin sağlanması için önemlidir. Günde 1 kere bağırsakların harekete geçmesi ya da gün aşırı tuvalet ihtiyacını gidermek normal olarak kabul edilir. Günde 25 ile 30 gram arası miktarda besin lifi tüketmek, bağırsağın düzenlenmesi için yeterli kabul edilir. Bunların yanında bol bol su içmek, sıvı kaybını önlemek liflerin işlevini yitirmemesi ve bağırsağın düzeni için gereklidir.

Bağırsakları Çalıştıran ve Düzenleyen Besinler

sindirim sistemi

Kuru Meyveler : Kuru kayısı, kurutulmuş incir ve kuru erik gibi kurutulmuş meyveler bol miktarda lif içerir. Örneğin 2 tane kuru kayısı 1.7 gram, 3 tane kuru erik 1.9 gram ve 3 tane kurutulmuş incir 1.5 gram lif içerir. Bu tür kuru meyveleri tüketmek, bağırsaklar için gerekli olan lif ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynar.

Kepekli Tahıllar : Kepekli tahıllar da bakliyatlar ve kuru meyveler gibi yüksek oranlarda lif içerir. Kahvaltılarda gevrek olarak sütle birlikte kullanılabilir.

Meyveler ve Sebzeler : Meyveler, vitamin ve mineral ihtiyacını büyük ölçüde karşılamasının yanında lif bakımından da yoğundur. Ahududu, armut, kabuklu elma, çilek ve muz gibi meyveler yüksek oranda lif içerir ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Sebzelerden mısır, enginar, brokoli, şalgam, patates ve Brüksel lahanası bağırsaklara son derece yararlıdır, düzenleyici rol oynar.

Su : Bağırsaklar için en önemli ihtiyaç olan su, besinlerin sindirimine büyük katkı sağlar. Liflerin alınmasına da yardımcı olan su, bol bol tüketilmelidir.

Mevsimsel olarak tüketilen besinlerin sindirim sistemi için faydaları bilinmektedir. Önemli olarak yemek esnasında hızlı ve aceleci davranmamalı, yemek yemeyi zorunluluk değil, keyif haline getirmeniz önemlidir.

Bitki Çayları ve Sindirim

  • Papatya Çayı : Şişkinlik ve gaz gibi durumlara iyi geldiği bilinen papatya çayının, bilimsel olarak yapılan araştırmalarda bağırsakları çalıştırdığı gözlemlenmiştir.
  • Zencefil Çayı : Bağırsak gazını,mide bulantısını ve şişkinliği gidermede 1-2 dilim taze zencefili 5 dakika kadar demlemeniz yeterlidir.
  • Rezene : Anne sütü içen bebeklerde gaz oluşumunu engellemek için, emziren annelere önerilen rezene çayı, şişkinliği ve gazı alır. Sindirim sisteminde kas spazmlarını rahatlatarak gaz sorunu ortaya kaldırır.

Sağlıklı beslenmenin önemini hepimiz biliyoruz. Bir önceki paylaşımda,  Vücudunuzu Toksinlerden Arındıran Sağlıklı Besinler hakkında uzman tavsiyelerini sizlerle paylaştık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu