Sağlık
Trend

Siğil Nedir – Belirtileri Neledir ?

Siğil Nedir ? Siğil Neden Oluşur ?

Her yaşta insanda görülen Siğiller vücudun herhangi bir kısmında ortaya çıkabilir.

Siğil nedir, deri kısmında oluşan iyi huylu tümörler olarak adlandırılır. Vücudun her yerinde çıkabilir ama en sık çıkan yerler cinsel bölgelerdir. Virüs vücudun üst kısmında bulunan hücrelerin tamamını etkileyerek hızlı bir şekilde büyümesi ve çoğalmasını sağlama özelliğindedir. Ayrıca aşırı derecede keratin üretimine sebep olan siğillerin bir başkasına geçmesi oldukça kolaydır. Başlangıçta toplu iğne büyüklüğünde olan siğiller zamanla bezelye büyüklüğüne kadar ulaşmaktadır, birçok kişi bu durumunun farkına hemen varamadığından ne yapacaklarını bilmemektedirler. İlk zamanlar ağrı yapmamalarına rağmen, daha sonradan basıldığında ağrı yapacaktır. Tırnak çevresinde ortaya çıkmışsa tırnaklarda çatlamalar gözlemlenebilir.

Siğil Neden Oluşur : Siğilin etkeni, insan papilloma virusu (HPV) denilen ve şimdiye kadar 77 farklı tipi tespit edilen bir virüstür. Virüsün bazı tipleri onkogenik yani kanser yapıcı potansiyele sahiptir. Çoğalmasını engellemek ve farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engellemek için kesinlikle bir uzmana danışmak gerekecektir.

Siğil Hangi yaşlarda oluşur : Siğilin en hızlı oluşma yaşı 10 ile 20 yaşları olarak bilinmesinde rağmen bu yaşların üstündeki kişilere de cinsel yollarla bulaşmış siğiller gözlemlenebilir. Özellikle cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması buna neden olur. 

Siğillerin oluşmasına neden olan faktörler

  • Alerjik bünyeye sahip olmak
  • Deride kesik ve yaralar (virüsün yerleşmesini kolaylaştırır)
  • Cildin sık tıraş edilen bölgeleri (kesiklerin oluşması ve virüse kapı açılması ihtimali yükselir)
  • Siğile doğrudan temas etmek
  • Tırnak yeme alışkanlığı
  • Yorgunluk, uykusuzluk, stres, kötü beslenme, diyet, kansızlık benzeri nedenlerle vücudun zayıf düşmesi

Siğil Çeşitleri Neledir ?

Siğillerin ortaya çıktığı bölgelere göre uygulanacak olan tedavi yöntemleri de farklı olacaktır.  Yayılma hızı birbirinden farklı olan siğillerin birden fazla çeşidi bulunur.

Yaygın siğiller : Her insanda görülmesi muhtemel olan siğil türünde, ortaya çıkan şişliklerin yüzey kısmı sert ve pürüzlüdür. Ortaya çıktığı alanın etrafı griye yakın bir renge dönüşmektedir. Vücudun tüm kısımlarında görülebilir.

Taban siğilleri : Diğer türlere göre ayak tabanında ortaya çıkan siğiller, derinin içinde büyür. Ayak tabanında sertleşmiş doku  ve küçük delikler bulunuyorsa bu taban siğiline işarettir. Tabanın içerisinde ortaya çıkması ile günlük işlerinizi yaparken, yürümenizi engelleyebilir.

Düz siğiller : Boyutları diğer türlere göre küçük olan bu siğiller, genelde kol,yüz ve apış arasında görülebilir. Küçük olması nedeniyle hemen fark edilmesi zordur. Pembe, kahverengi veya hafif sarıya çalan renklerde görülebilirler.

İpliksi siğiller : Ağız çevresinde ve burunda ortaya çıkan türdür. Genelde ten renginde ortaya çıkar ve buda et beni ile karıştırılmasına neden olabilir.

Periungual siğiller : El ve ayak tırnaklarında ortaya çıkar, tırnağın büyümesini engeller ve ağrılara neden olabilir.

Genital siğiller : Kadınlarda yaygın olarak görülen papiloma virüsü ağrılara neden olabilir. Cinsel organın çevresi veya içerisinde ortaya çıkan türlerde mevcuttur. Acil olarak tedavi edilmezse kanser benzeri sağlık sorunlarına neden olabilir.

Siğiller türüne ve ortaya çıktığı bölgeye göre farklı semptomlar ortaya çıkarırlar. Papiloma  virüsünün vücuda girmesinin ardından siğil oluşumu yaklaşık olarak iki ile altı ay kadar bir sürede ortaya çıkar.

Siğil Hangi Hastalıkların Habercisidir ?

Genellikle siğiller vücudun her yerinde bulunabilir, yaygın bir şekilde çoğalmadan duran siğiller her hangi bir hastalığın habercisi değildir. Fakat bu oran %90 üzerinde fazlalaşır cinsel bölge alanında artarsa bayanlarda rahim kanseri riski ve genel olarak AIDS gibi bağışıklık zayıflatan hastalıklar için vücut genel olarak incelenmelidir.

Siğillerin yerleştikleri yere göre ağrı oranı artış gösterebilir. Basınç yönünden fazla kullandığımız ayak,büklüm yerler ve tırnak çevresi kullanıma bağlı olarak ağrı yapabilmektedir. Siğiller kadınların rahim bölgesinde hızlı bir şekilde çoğalarak rahim kanseri riskini arttırmaktadır. Siğiller aşırı derecede kaşınma yaparak ortaya çıkacağı bölgeleri belirlemesini günler öncesinden tamamlar, Sağlam deriye kolayca ulaşamayan virüs vücudun belirli yerlerinde hasar veya çizik gibi bir durumda yerleşmeleri kolaylaşmaktadır.

siğil nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Siğilin Hamileliğe Etkisi ?

Siğil hastalığının ortasında önemli rol oynayan stres,sıkıntı,depresyon gibi psikolojik faktörler siğile zemin hazırladığından gebelik zamanında bu olayları yaşama oranınız artmaktadır. Hamile bayanların siğil gibi sorunları mevcutsa kadın doğum uzmanlarından yardım alması gerekebilir.

Siğilin içki ile uyumu ?

Aşırı derecede içki tüketimi ve psikolojik faktörler siğilin daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayabilir. Siğil taşıyıcı ve bulaşan kişi olmak üzere 2 çeşit olarak incelenir. Taşıyıcı olan kişi cinsel temasla bu durumun karşıda bulunan kişiye bulaşmasına neden olur. Bu nedenle Prezervatif kullanmadan ilişkiye girmek tavsiye edilmemektedir. Çıkabilecek bir siğil insanının psikolojik olarak yıpranmasına neden olacaktır.

Siğil Tedavi aşaması ve tamamen kurtulma yöntemleri :

Kesin olarak Hastanelerin gerekli bölümlerine başvurmanız gerekmektedir. Siğil problemlerine Dermotoloji  bölümü bakmaktadır. Kontrol sonrası siğili anlamak ve belirlemek doktorlar için oldukça kolaydır.Normal de 2 veya 3 seans olarak ellerinde bulunan asit tarzı spreye benzer bir madde ile siğilleri yakarak yok etmeye çalışır, ilk hafta geçmezse 2 ve 3. haftalara kadar tedavi devam eder. Asit oldukça güçlü olduğundan siğil sivilceye benzeyen içinde yanma özelliği bulunan madde sayesinde penis bölgesindeki diğer alanlara asit zarar vermemektedir.

Sayfamızdan Siğil nedir, siğil tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu