Güncel Bilgiler

Sigarayı Bıraktıran Besinler Nelerdir ?

Sağlığınız için sigara ve benzeri dumanlı zararlı içeceklerden kurtulmak için hangi besinleri tüketmeniz konusunda sizler için ufak bir araştırma yaptık.

Sigarayı bıraktıran Besinler ? İnsan sağlığı için oldukça zararlı tütün ürünleri arasında yer alan sigaranın kullanımı son yıllardır artış göstermesi ile beraber, uzun yıllardır sigaranın zararlarına mağruz kalan birçok kişi sigarayı nasıl bırakacağını merak etmeye başlamıştır. Uzmanlar çalışmalarını besinler üzerine yaparak hangi gıdaların sigarayı bırakmanıza yardımcı olabileceğini tüm detayları ile ortaya koymuştur. İnsan sağlığı için önemli bir konumda olan Süt içilmesinin ardından içilen sigaranın tadının kötü gelmesi, sigara bırakmanıza yardımcı olabilir. Özellikle sigara bırakmaya çalışanlarda nikotin ihtiyacının ağır basması nedeniyle tekrar sigaraya başlayanların sayısı da küçümsenmeyecek kadar çok olduğu için, bu ihtiyacınızı patlıcan içerisinde yer alan nikotin sayesinde karşılayabilirsiniz. Sigaranın içerisinde sadece nikotin olmadığı için diğer kimyasallar insan sağlığına zarar vermektedir.

sigarayı bıraktıran besinler

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olan Besinler ?

  • İlk 1 ay boyunca içeriğinde % 100 domates bulunan domates suyunun tüketilmesi sigara bırakanları rahatlatmaktadır. Domates suyu beyin bölgesini uyarmaktadır.
  • Sindirim sorunu çeken birçok kişinin tercih ettiği Muz sağlıklı yaşam için en ideal besin kaynakları arasında yer alıyor. Sigaranın etkilerini zaman içerisinde yok etmeye yardımcıdır.
  • 25 gün boyunca tüketilen 2 yemek kaşığı yulaf lapası nikotin bağımlılığını ortadan kaldırmaktadır.
  • Sigara bırakma sonrası aşırı yeme ile ortaya çıkan aşırı kilolardan kurtulmak için, düşük kalorili yiyecekler ile sigaraya ihtiyaç duyduğunuzda oyalanmanız, aşırı abur cubur yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Yeme ihtiyaçlarınızı sakız, salatalık, taze ve kuru meyve, düşük kalorili  atıştırmalıkları tercih ederek bastırabilirsiniz.
  • Sigara sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına neden olduğu için, sigara bırakmanın ardından kabızlık gibi sorunların ortaya çıkacağını düşünmeyin. Sigara tat alma organına zarar verdiğinden dolayı, sigarayı bıraktıktan sonra yediğiniz besinlerin tadını daha fazla alabilirsiniz.
  • Akciğerleri temizleme konusunda süt ürünleri arasında yer alan kefir tercih edilebilir. Akciğeri temizleme konusunda yapılan araştırmalarda etkisi oldukça fazla olan ; Sarımsak,Ebegümeci çayı, Sabahları aç karnına üç-dört adet keçiboynuzu suda kaynatılarak, içilirse sigaranın etkilerini silmeye yardımcı olur.

Sigaradan Kurtulma Yolları

Sizde Sigarayı bırakmak ve Sağlık Bakanlığından destek almak istiyorsanız, https://alo171.saglik.gov.tr/?/birakmakistiyorum adresinden bilgi alabilirsiniz.

Sağlık konusunda her yıl milyonlarda insanın ölüm nedeni olarak belirtilen sigara ve benzeri zararlı maddelerden kurtulmanın  yolları konusunda zorluk yaşayanlar için faydalı ve içerisinde oldukça fazla vitamin barındıran gıdalar hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Daha fazla Sağlık konusunda bilgi almak için Sağlık kısmını inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu