Güncel Bilgiler

Sibirya Ginsengi (Siberian Ginseng) Faydaları

Genel olarak karışık ve iğne yapraklı ormanlarda grup olarak çalımsı şekilde bulunurlar.

Sibirya gingsengi Çin ve Rusya gibi ülkelerde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücuda enerji sağlaması gibi tıbbi özellikleri sebebiyle uzun süredir kullanılan bir bitkidir. Bu içeriğimiz de Sibirya ginsengi’nin faydaları hakkında geniş bilgiler vereceğiz.

Sibirya ginsengi bir Asya bitkisidir. Bu nedenle genellikle Eleuthero olarak adlandırılır. Tıbbi ismi “Eleuthero”dur. Japonya, Kuzey Çin, Güneydoğu Rusya, Güney Kore ve Kuzey Kore gibi bölgelere özgü bir bitkidir.

Sibirya ginsengi’nin insan vücuduna çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bunlar arasında, stresin hafiflemesi, bilişsel işlevlerin gelişimi, bağışıklığın geliştirilmesi ve yorgunluğu hafifletmesi gibi faydalar dikkat çeker.

Bu bitki aynı zamanda vücuttaki enflamatuar süreçlerin azaltılmasından, kalp sağlığının geliştirilmesinden, solunum sağlığının iyileştirilmesinden, enerjinin sağlanmasından ve dejeneratif hastalıkların gelişiminin önlenmesinden sorumludur.

Araştırmalara göre Sibirya ginsengi ayrıca atletik performansa veya diğer aktivitelere odaklanma açısından önem taşımaktadır. Genellikle sporcular tarafından tüketilmektedir.

Sibirya ginsengi’nin faydaları

  1. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar

Sibirya ginsengi’nin sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar, özellikle de bu rolü oynayan diğer şifalı bitkiler ile kombinasyon halinde bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini göstermektedir. Örneğin virüsler veya mikrobakterilerin sebep olduğu bulaşıcı hastalıkların engellenmesine ve bu hastalıkların iyileştirilmesinin yanı sıra soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların yok edilmesine yardımcı olur.

  1. Yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olur

İnsanları Sibirya ginseng’ini aramaya iten temel nedenlerden biri vücuda enerji veren uyarıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise bu bitkinin metabolizmayı hızlandırmanın, kan dolaşımını artırmanın ve yorgunluk ve halsizlik hissini azaltmanın yanı sıra sinir sistemi üzerinde de bir etkisi olmasıdır.

  1. Bilişsel fonksiyonların iyileştirilmesini sağlar

Sibirya Ginsengi, beyin bölgesindeki kan akışını da iyileştirerek tüm beyin fonksiyonlarını yerine getirmek için yeterli miktarda besin ve oksijenin gelmesini sağlar.

  1. Stres giderici olarak kullanılabilir

Bu bitki vücudun hem fiziksel hem de duygusal stres durumlarıyla başa çıkmasına yardımcı olan bir madde içerir. Bu sayede stresin azaltılması, depresyon gibi hastalıkların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

  1. Azalan nörolojik bozuklukların düzeltilmesini sağlar

Bilişsel işlevlerin iyileştirilmesinin yanı sıra Sibirya ginsengi’nin kullanımı beyinde çeşitli sebeplerle oluşmuş olan hasarın tedavisi amacıyla kullanılabilir.

  1. Kalp sağlığının korunmasına fayda sağlar

Bazı özellikleri sebebiyle kan basıncını düzenlemeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca Sibirya Ginsengi, damar sertliği gibi hastalıkların gelişme riskini azaltmaya ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olan kan kolesterol seviyelerini düşürmeye ve düzenlemeye yardımcı olur.

Sağlık konusunda alt kısımda yer alan bölümlerden daha yeni bilgilere kolay bir şekilde ulaşın.

Sindirim Sistemini Düzenleyen Besinler

Vücudunuzu Toksinlerden Arındıran Sağlıklı Besinler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu