Sağlık
Trend

Raşitizm Nedir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raşitizm, D vitamini, kalsiyum veya fosfat eksikliğinden kaynaklanan bir iskelet bozukluğudur. Bu besinler güçlü, sağlıklı kemiklerin gelişimi için önemlidir.

Raşitizm, Genel olarak 6 -18 aylık bebeklerde rastlanan raşitizm, güneşin yeterli miktarda alınmaması ve buna bağlı olarak D vitamini eksikliğiyle kendini gösteren bir kemik hastalığıdır. İhmal edilen bebeklerde vücutta şekil bozukluklarına sebep olan raşitizmin Türkiye’de görülme oranı yaklaşık %5-6 civarındadır.

D vitamini, vücutta kalsiyum ve fosfor minerallerinin dengesini sağlamaktadır.Bu mineraller, D vitamini yoluyla bağırsaktan emilebilmektedir. D vitamini en başta güneşten alınmalıdır. Sonrasında ise besinlerle takviye yapılması gerekmektedir. Özellikle bebeklerin vücudu D vitaminine ihtiyaç duyar ve başlarının şapkayla korunarak haftalık 15-20 dakika kol ve bacaklarının güneşe çıkarılması, kemik gelişimi açısından yararlı olacaktır.

Anne sütüyle beslenen bebeklere D vitamini takviyesi verilmesi gerekir. Bebeğin anne sütünden aldığı D vitamini yeterli gelmemektedir. Buna karşılık hazır mamalarda genellikle D vitamini bulunduğu için takviye edilmesine gerek görülmez.

Gebelikte de gebenin yeterince güneş ışığı alması, D vitamininden zengin yiyeceklerle beslenmesi, D vitamini takviyesi alması gereklidir. Annenin gebeliğinde D vitamini depoları boşsa, bebek anneden beslendiği için, yeterince D vitamini alamaz ve raşitizm hastası olarak doğabilir.

Raşitizm’de en çok uzun kemikler etkilenmektedir. Bunlardan başlıcaları ; omurga, kollar ve bacaklardır. Bebeklerde göğüste şişlikler ve çökmeler, diş çıkmasında gecikmeler, emekleme ve yürümede gecikme, bileklerde genişlemeler, bacaklarda eğrilikler, uzun vadede yaşıtlara göre kısalık, büyüme ve gelişmede gerilik, terlemeler, kaslarda zayıflık görülebilir.

Raşitizmin teşhisinde fiziki bulgular ve şikayetler dışında,bebeğin veya çocuğun kemik filminin çekilmesi,kanda kalsiyum,fosfor ve alkalen fosfataz düzeylerini ölçmekle tespit edilmektedir.

Raşitizm

Raşitizm Tedavisi

Tedavide öncelikle güneşle temas çok fazla önem taşımaktadır. Bebeğe ve ya çocuğa bir şapka takılarak, başının korunması, yüz, kol ve bacaklarının güneşle teması sağlanmalıdır. Haftada 15-20 dakika kafidir.Kış aylarında ise haftada birkaç kez ılık suyla banyo yaptırılması gerekir.D vitamini takviyesi verilmelidir. D vitamini uzmana danışılarak alınmalıdır.Az ya da fazla alınmamalıdır. Fazla alındığında böbreklerde yetmezlik,zehirlenme ve ölümlere neden olabilmektedir.

Uzman doktor uzun ve kısa süreli tedaviler uygulayabilir. D vitamini genellikle ağız yoluyla alınır fakat gerekli görüldüğünde kas içine enjekte edilerek de uygulanabilmektedir. Gerekiyorsa kalsiyum ve fosfor takviyesi de verilebilir. Bebeklere kalsiyum ve fosfor yönünden zengin, piyasada bulunan süt ve yoğurtlar da verilebilir. D vitamini balık ve balık yağında bulunan bir vitamindir. Bunların tüketilmesi de yarar sağlayacaktır.

Kendiliğinden de iyileşebilen raşitizm hastalığı, ileriki zamanlardaki büyüme ve gelişme gerilikleri göz önünde bulundurularak tedavi edilmesinde fayda vardır. Bebek ve çocuklara doğumdan itibaren en az 1,5-2 yaşlarına gelene dek D vitamini takviyesi verilmelidir. Bebeklerde olduğu gibi yaşlılarda da yaş ilerlemesine bağlı olarak raşitizm riski vardır. Yaşlıların vücutlarının dirençleri düşük olduğundan diğer yaş gruplarına nazaran iyileşme süreçleri uzama göstermektedir.

Önceki günlerde üzerinde ayrıntılı bir şekilde durduğumuz Cilt Hastalığı olan Kurdeşen Urtiker sayfasından yeni sağlık bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu