Sağlık
Trend

Rahim Kanserinin Sebepleri Ve Tedavisi

Endometrium kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseridir.

Rahim Kanseri Nedir ?

Rahim kanserinin sebepleri ve tedavisi konusunda merak ettiğiniz ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.
Az gelişmiş ülkelerde sık olarak rastlanan ve hızlı bir şekilde gelişen jinekolojik kanser türüdür. Dünya genelinde yapılan araştırmalar ile  500 bin kişide rahim ağzı kanseri oluşmuştur. 50 ve  üstü yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha fazla görülmeye başlayan kanser türü, gerekli önlemler alınmadığı taktirde farklı sorunlara yol açabilir. Rahim ağzı kanserinde önemli rol oynayan HPV (“Human Papilloma Virüsler” ) fazla bir belirti göstermemesine rağmen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Hastalığa neden olan HPV virüslerinden korunmak için sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmak erken tedavi için önemlidir.

Rahim Kanseri Belirtileri ?

Sağlık kontrolleri yapılması ile çıplak gözle veya jinekolojik muayenede rahim ağzında herhangi bir sorun görülmeyebilir. Genelde ilerleyen evrelerde farklı belirtiler ile ortaya çıkar. Yapılan testler arasında en yaygın olan Smear testi ve kolposkop ile bölge yakınlaştırılarak incelenir. Bunun dışında doktorun isteğine göre biyopsi uygulanabilir. Cinsel ilişki sonrasında kanama ve adet kanaması gibi belirtiler en sık rastlananlar arasındadır. Rahim ağzı kanseri ilerledikçe idrar problemleri, defekasyon zorlukları ve bacak ağrıları görülür. Genital bölgede siğil ortaya çıkan hastaların HPV enfeksiyonuna yakalanıp, yakalanmadığını anlamak için siğillerden örnek alınmalıdır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri maddeler halinde

  • Yorgunluk, bitkinlik
  • Vajinadan idrar ve dışkı kaçağı
  • Devamlı Sırt ağrısı
  • Bacak ağrısı
  • İştah kaybı
  • Pelvik ağrı
  • Şişmiş ayaklar
  • Hızlı Kilo kaybı
  • Kemik ağrısı ve kırıklar
rahim kanseri belirtileri nasıl anlaşılır?
Rahim kanseri tedavisi nasıl ?

Rahim Kanserinin Sebepleri

Vücutta belirli hücrelerin anormal olarak gelişmesi ve kontrolsüz olarak büyümeleri belli bir zaman içinde tümörlerin oluşmasına sebep olur. Oluşan tümörler iyi huylu ise doktor kontrolü altında bir sıkıntıya sebep olmazlar ama kötü huylu ise kanser olabilir. Vücutta sağlıklı hücreler düzenli olarak büyür, bölünür ve yenilenir, bu sistem sağlıklı bir vücutta olması gereken en önemli unsurdur. Bazen de bu hücreler kontrolsüz olarak anormal oran da büyüme gösterirler. Rahim kanseri en sık görülen kanser türlerinden bir olarak bilinir. Rahim kanserinin en çok görülen çeşidi rahim içi kanseridir.

Rahim Kanserinin Türleri

Tam olarak bilinmemekle beraber birçok rahim kanserinin sebebi hormon bağımlıdır. Rahim kanserinin en büyük nedenlerinden biri kadınların vücutlarındaki hormonal değişikliğidir. Rahimde yumurtalıklar tarafından salgılanan ve aylık adeti düzenleyen bazı hormonlar vardır ve bu hormonlar her ay düzenli olarak devam eder.

Rahim kanserinin belirtilerinden en önemlisi uyanık ve tedbirli olmaktır. Eğer anormal derecede kanama, akıntı ya da menopozdan sonra kanama ve leke görmek rahim kanserinin belirtileri arasındadır. 40 yaş sonrası dönemlerde doktor kontrollerini ihmal etmemek önem gerektirir. Özellikle menopozdan sonra meydana gelen kanamalar, cinsel ilişki sonrası meydana gelen kanamalar, Vajinadan gelen az kanlı ancak sulu ve kokulu akıntı rahim kanserinin gözle görünür belirtisidir. Kanserin ileri ki evrelerinde kilo kaybı, kabızlık, halsizlik gibi belirtiler yoğunlukta ortaya çıkar.

Rahim Ağzı Kanseri Bulaşıcı Mıdır

Cinsel temas halinde %60 oranında bulaşma riski bulunan HPV virüsünün tedavisi yapılmadığı taktirde ilerleme hızlı bir şekilde olur. Kişinin hijyen ve temizliğine özen göstermesi gerekir.  HPV bulaşıcılığı acısından çok risk taşımaktadır. Cinsel yol dışında, doğum esnasında bebeğe bulaşma riski yüksek olduğundan, sezaryen ile doğum yapmak daha mantıklı olacaktır. Tahmini olarak 72 saat yaşayabilme özelliği bulunan virüsün bebek ile temas halinde olan kişilerden geçme riski yüksektir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerin bu aşıyı yaptırmaları, kanser vakalarının ortaya çıkmasını engelleyecektir. Aşının özellikleri arasında bajinal ve vulva kanserlerinden de koruduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Rahim ağzı kanseri aşısı, özellikle cinsel ilişkiye başlamadan HPV virüsü ile temas haline geçmeden ortaya çıkan dönemdir. HPV virüsüne karşı 45 yaşa kadar rahim ağzı kanseri aşısı erkeklere de yapılması gerekmektedir. Çünkü HPV erkeklerde de bazı kanser türlerine yol açmakta ve taşıyıcılıkla HPV aktarımına neden olmaktadır.

Rahim Kanserinin Tedavisi

Rahim kanserinin tedavisi kanserin ilerlemesine ve sizin sağlık durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Kanser evreleri 1’den 4’e kadar sıralanmaktadır. Dördüncü evre en ileri seviyedir. Kanserin evreleri tedaviyi ve gidilen sonucu büyük oranda etkiler. Hastalarının çoğunun rahmi ve yumurtalıkları alınır. Ameliyat sırasında kanserin kaçıncı evrede olduğu da saptanır. Radyasyon tedavisi ameliyattan sonra hastalığın temel evresinden sonra yapılabilir. 

Rahim kanseri nedenleri hakkında merak ettiğiniz soruları bize danışabilirsiniz. Bu sayfada yer alan belirtileri gösteren hastaların kesinlikle bir uzman hekime görünmesi gerekmektedir. Rahim Kanserinin Sebepleri Ve Tedavisi hakkında sizler için yaptığımız araştırmaları maddeler halinde paylaştık.

Kaynak : https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/kanser-turleri/kanser-turleri/rahim-endometrium-kanseri.html

Çeşitli sağlık sorunları konusunda araştırmalar yapan uzmanlarımız daha önce yayınladığı basur hakkında makale hakkında ayrıntılı bilgi almak için basur belirtileri kısmını inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu