Kızamık Hastalığı (Rubeola) Nedir ?

Kızamık Hastalığı nedir ; Genellikle üç yaş altındaki çocuklarda görülen, virüslerin sebep olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Çocukluk çağı hastalığı olarak bilinmesine rağmen gebelerde ve yaşlılarda da görülebilir. Hayatı boyunca kızamık geçirmemiş insanlar, kızamık virüsüyle karşılaştıklarında, hastalığa yakalanırlar. Kızamık hastalığı genellikle sonbahar ve kış aylarında görülmektedir, yazınsa çok nadir görülür.

Kızamığın etkeni, morbili virüsüdür. Hastalığın kuluçka süresi, 10-15 gündür. Kızamığı ilk kez, Farslı doktor Razi ortaya çıkarmıştır. Andersen ve Goldbergen ise kızamık hastalığını insanlardan almış ve maymunlara nakil yapmışlardır. Hastalığın etkeninin virüsler olduğunu bu şekilde ortaya çıkarmışlardır. Kızamık, damlacık yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Sağlıklı kişilere, hasta olan kişinin vücut sıvılarının (özellikle tükürük, öksürme, hapşırma vs.) solunum yoluyla teneffüs edilmesiyle bulaşmaktadır. Kızamık virüsünün hastadan çıkmasıyla birlikte aynı ortamda havada asılı kalma süresi birkaç saattir. Hastaların kaşık – çatalının temizlenmeden, birkaç saat içinde kullanılması hastalığa sebebiyet verir. Buna karşılık, hastanın çamaşırları, yemek yediği kaplar, oyuncakları gibi dokunduğu malzemelerden bulaşma görülmez.

Kızamık Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Titreme ve ateşle hastalığın ilk belirtileri görülür. Soğuk algınlığından ilk etapta ayırt edilemez. Bademciklerde şişme ve öksürük görülür. Çocuğun gözleri ışığa karşı hassaslaşır ve kızarıktır. Kızamığın, diğer hastalıklardan ayırt edici belirtisi ise, ağızda, yanak mukozasında görülen, gri-beyaz renkte olan ve çevresinde koyu kırmızı lekeler bulunan, iğne başı büyüklüğünde lekelerdir. Bu lekelere, koplik lekeler denilmektedir. Başlangıçta 3-4 gün nezle ve öksürük görülür ve gözlerde kızarıklıklar vardır. Sonrasında yüksek seyreden ateş düşmeye başlar ve kulak arkasından başlayıp alna ve saçlı deriye yayılan kırmızı döküntüler belirir. Öksürük başlar ve ateşte yükselmeler görülür, gözlerdeki kızarıklıklar ve nezle durumu şiddetlenir.

Kızamık Hastalığı nedir ?

Yüzde, boyunda, gövdede, kollar ve bacaklarda döküntüler görülür, tüm vücutta yayılım gösterir. Bir hafta içerisinde vücuttan kaybolur. Vücut direncini kıran bir hastalık olan kızamıkta, tetikte bekleyen başka mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıklara da rastlanabilmektedir. Orta kulak iltihabı, zatürre, larenjit, menenjit, bronşit, beyin iltihabı, ağızda iltihaplanmalar, gastroenterit bunlardan bazılarıdır. Kızamık hafif de seyredebilir, ölümle sonuçlanabilecek derecede ağır da seyredebilmektedir. İyi beslenmeyen çocuklarda kızamık sonucu ölümlere rastlanılmıştır.

kızamık hastalığı nedir

Kızamığın ilacı yoktur. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi, hasta odasının havadar ve güneş gören bir yer olması, diğer sağlıklı kişilerden, bulaştırıcılık dönemi bitene dek (en az 10 gün)ayrı tutulması, gerektiğinde ateş düşürücü-ağrı kesici ilaçlar kullanılması, kızamığa bağlı başka hastalıklar görülmüşse bunlara uygun tedavi yapılması, hastanın süt ve süt ürünleri, meyve suları, et suları, A ve C vitamininden zengin bir diyetle beslenmesi sağlanmalıdır.

Kızamık hastalığını salgınları önleyebilmek adına, sağlık kuruluşlarına bildirme zorunluluğu vardır. Çocuk nezle olmuşsa okula gitmemesi sağlanmalı yatak istirahati yapmalı ve diğer sağlıklı çocuklara bulaştırması engellenmelidir. Kızamık aşısı 2 doz şeklinde çocuk 12-15 aylıkken ve 4-6 yaş arası yapılmaktadır. Aşının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu