Güncel Bilgiler

Kimyonun Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları

Birçok yemekte kimyon, özellikle Akdeniz ve Güneybatı Asya'nın yerel bölgelerinden gelen yiyecekleri kullanır.

Kimyonun Sağlık için Faydaları oldukça fazladır. Kimyon dünyada ikinci en popüler baharat olarak kabul edilir. Genel olarak yemeklere daha fazla lezzet getirmek için kullanılır,

Yaygın olarak sos olarak kullanılsa da kimyonun birçok faydası bulunmaktadır. Bu içeriğimizde kimyonun faydaları nelerdir ve ne sebeple kimyon kullanılmalıdır gibi soruların yanıtlarını vermiş olacağız.

Öncelikle kimyon nedir?

Kimyon “maydanozgiller” ailesinin bir parçası olan bir bitkidir. Yemek pişirmeye ek olarak yüzyıllar boyunca kullanılan tıbbi bir kaynaktır. Örneğin, Güneydoğu Asya ülkelerinde, sindirim, öksürük, çeşitli ağrılar ve karaciğer sağlığını geliştirmek için kullanılır.

İran’da, konvülsiyonları tedavi etmek için ve Tunus’ta enfeksiyonlarla savaşmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olması sebebiyle sık sık kullanılan bir bitkidir.

Modern çalışmalar, kimyonun geleneksel olarak bilinen, sindirimi teşvik etmek ve gıda kaynaklı enfeksiyonları azaltmak da dahil olmak üzere sağlık yönünden oldukça yararlı olduğu, yapılan araştırmalar ile netleşmiştir.

Kimyonun faydaları tespit edildikçe dünyanın her yöresinde bu bitkiye olan ilginin de arttığını gözlemliyoruz.

Kimyonun Sağlık için Faydaları 

Kimyonun faydaları nelerdir maddeler halinde sıralayalım:

  1. Kolesterol seviyesini arttırmaya yardımcı olur

Kimyonun kolesterol seviyelerini iyileştirme kabiliyeti, yüksek yağ seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan hipolipidemik özellikleri ile ilgilidir.

Bu etkileri vurgulamak için birçok çalışma yapılmıştır. Örneğin sekiz hafta boyunca günde iki kez 75 miligram kimyon almanın sağlıksız kan trigliserit düzeylerini azalttığını göstermiştir.

  1. Sindirim sistemine olan faydası

Kimyon aromasından sorumlu olan uçucu yağında bulunan “cuminaldehit” adı verilen organik bir bileşiktir. Bu bileşik ağızdaki tükürük bezlerini aktive eder bu da gıdanın birincil sindirimini kolaylaştırır.

Kimyon ayrıca karaciğerden safra salınımını arttırır. Safra bağırsağınızdaki yağları ve belirli besinleri sindirmeye yardımcı olur

  1. Hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır

Hemoroitler rahatsız edicidir daha ciddi vakalarda problemi gidermek için ameliyat olmak gerekir.

Kimyonun yararlarından biri de hemoroit semptomlarını ve nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

  1. Bağışıklığı arttırır

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması birçok hastalığa ve enfeksiyona neden olabilecek virüslerin, mantarların ve diğer patojenlerin vücudumuza girmesini önler. Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, koruyucu bir bariyer oluşturur.

  1. Diyabeti önler

Kimyon diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak kimyonun içeriğindeki hangi maddeden dolayı bu durumun gerçekleştiği henüz belli değildir. Bunun üzerine araştırmalar halen devam etmektedir.

Aşırı kilolu insanları içeren bir klinik çalışmada deneklere kimyon verilmiştir ve sonucunda kan şeker seviyesinin kimyon almayan insanlara oranla daha stabil olduğu gözlenmiştir.

  1. Astım ve bronşit tedavisine yardımcı olur

Kimyon, astım ve bronşit gibi solunum bozuklukları olanlara yardım etmek için uygun bir kombinasyona sahiptir.

  1. Gıda kaynaklı hastalıkların gelişimini önler

Kimyonu baharat olarak kullanmak, gıda güvenliğinizi artırabilir çünkü gıda kaynaklı bakterilerin ve bazı bulaşıcı mantar türlerinin büyümesini azaltmada etkili olan birkaç bileşene sahiptir.

Araştırmalar ayrıca zayıflama ve kan şekeri kontrolünü ve kolesterolü iyileştirmek gibi bazı alanlarda da faydalı olduğunu belirtmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu