Güncel Bilgiler

Karpuzun Faydaları Nelerdir ? Karpuzun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Karpuzun Faydaları Neledir ? Karpuz yazın en çok tüketilen meyveleri arasında yer almaktadır. İnsan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Karpuzun faydaları ve püf noktaları hakkında merak ettiğiniz ayrıntılar alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Karpuzun İçeriği ve Faydaları

karpuzun faydaları neledir?Karpuzun faydalarından biri içerdiği yüksek vitamin değeridir. Karpuz A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Beta karoten deposu da olan karpuz, yazın vücudun yüksek su ihtiyacını gidermede birebirdir. Ayrıca karpuzda bulunan likopen yüksek bir antioksidan özellik gösterir. Karpuza kırmızı rengi kazandıran likopen maddesi, yüksek antioksidan özelliği nedeniyle kansere karşı koruyucu maddelerden kabul edilir. En çok likopen içeren besin ise yine karpuzdur. Karpuzda bulunan başka bir vitamin B vitaminidir. B6 ve B1 vitaminleri bakımından zengin olan karpuzun faydaları anlatmakla bitmez.

Karpuzda yüksek miktarda elementler de bulunur. Özellikle sodyum ve potasyum zengini olan karpuzun tüketimi, yaz aylarında terleme ile kaybedilen bu elementleri tamamlamada çok etkilidir. Karpuzun faydalarından en önemlisinin bu olduğu söylenebilir. Karpuzun içerdiği antioksidanlar astım, prostat ve kolon kanseri, kalp rahatsızlıklarının azaltılmasında etkili bir besindir. Yağ içermeyen karpuz, yüksek karbonhidrat, az miktarda protein ve bol miktarda vitamin bulundurur.

Karpuzun bir porsiyonu 45 kaloridir. Fazla miktarda yenilmesinin elbette zararlı sonuçları olacaktır. Karpuzun yemekten önce yenilmesi, hem vitaminlerin emilimi hem de kanda karbonhidrat dengesinin sağlanması bakımından önemlidir.

Karpuz tüm bu faydalarının yanında iyi bir lif kaynağıdır. Bu sayede bağırsak hareketlerini düzenleyici ve bağırsak kanserini önleyici etki yapar. Çekirdeklerinde bulunan cucurbocitrin maddesinin ise kan basıncını düzenleyerek böbreğin fonksiyonlarını düzenlediği gösterilmiştir.

Kansere karşı laykopen maddesi en yoğun karpuzun yaz mevsiminde tüketilmesi gerekiyor.  A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat fazla olması nedeniyle her yaştan bireyin tüketmesi gereken yaz meyvesidir.

Karpuzun içeriğinde yer alan potasyum, böbreklerin işlevini daha iyi bir şekilde yerine getirerek, vücuttan sodyumun atılmasına yardımcı olur. Kan basıncını dengeleme ve kalp krizi risklerini en alt seviyeye indirir. Hazmı kolay ve sık bir şekilde tuvalet ihtiyacı ortaya çıkması ile atık maddelerin daha hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. İnsan sağlığı için oldukça fazla faydası bulunan karpuzun ana vatanı olarak Adana bilinmektedir.

Şeker Hastaları Karpuzu Ölçülü Tüketmelidir ?

1 porsiyon karpuz 50 – 60 kalori arasındadır. Hafif ve sağlıklı olması nedeniyle ara öğünlerde tüketilebilir. Her meyvede olduğu gibi fruktoz (meyve şekeri) içerdiğinden kalorisi bulunmaktadır. Kişinin fiziksel özelliklerine veya sağlık durumuna göre tüketilmesi gereken, karpuzu şeker hastalığı olanlar 1 porsiyon yaklaşık olarak 200 gram olarak tüketmelidir.

Sağlık yönünden oldukça etkili besin kaynakları hakkında bilgi almak için Güncel Bilgiler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu