Sağlık

Karpal Tünel Sendromu Nedir ?

Karpal Tünel Sendromu ; Sinir sıkışması olarak en çok kadınlarda görülür. Dünya’nın en zor meslekleri arasında yer alan Ev kadınlığı farklı hastalıkların nedenleri arasında gösterilebiliyor. Sağlık konusunda kadınların ev temizliği ve çeşitli işlerde neleri doğru yapmaları gerektiği konusunda Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkorev sağlık sorunları hakkında bilgilendiriyor.

Erken saatlerde kalkan kadınlar öncelikle evin düzgün ve temiz olmasını kendilerine görev bilirler. Çamaşır yıkama, Ütü, Temizlik, Yemek derken oldukça yorucu işlerin ardından bir bakmışsınız akşam olmuş. Bunun sonrasında yediğiniz yemeklerin bulaşıkları felan derken nerdeyse ev kadınlarının işi hiç bitmez. Tüm bu işler el ve kollar ile yapıldığından en çok yorulan organda bunlar olmaktadır. Temizlik esnasında yer bezlerini yıkarken ve silerken oldukça fazla kuvvet uyguları buda kol ve bilek kısmının zorlanmasına neden olur. Aşırı kullanım sonrası bağ dokularında sertleşme meydana gelir ve buda devamında sinir sıkışmasına neden olur.

Özellikle bayanlarda görülen Karpal Tünel Sendromu El parmaklarına giden median sinir bir bağ dokusu kılıfı içerisinden geçektedir. Bu kısım tüneli andırdığı için Karpal Tüneli olarak adlandırılır ve çok kullanım sonrasında kireçlenmeye bağlı kalarak kalınlaşma ve sıkışmalar meydana gelir. Karpal Tünel Sendromu sonrasında ağrı ve uyuşmalar meydana gelir.

Ağrı ve uyuşukların gece saatlerinde arttığı bilinmektedir. Bu tanının konulması EMG ile gerçekleşir. Tünel Sendromu durumuna göre ameliyat durumu ortaya çıkabilir.

Ameliyat ortalama 5 – 10 dakika sürede tamamlanır. Ameliyat sonrası hasta elini bir müddet kullanamaz ve çeşitli doktor tarafından verilen egzersizleri yapması istenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu