Sağlık

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu Nasıl Tedavi edilir ?

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu nasıl tedavi edilir ? Kişinin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen idrar kaçırma sorunlarının önüne geçmek ve tedavisi konusunda neler yapılması gerektiğini yaptığımız araştırmalar ile sizlere doğru bir şekilde yansıtmayı hedefliyoruz. Kadınların en utangaç oldukları dönemler arasında birçok kişi ile paylaşmak istemedikleri idrar kaçırma sorunları, her üç kadından birinde ortaya çıkmaktadır. Yaşam kalitesinde daha dikkatli davranmaları ve sosyal yaşantılarını tam olarak tamamlamayaları neticesinde ilerde ortaya psikolojik sorunlar görülebilir.

İdrar kaçırmaya neden olan hastalıkların başında ; üksek tansiyon, depresyon, şeker hastalığı, astım-bronşit gibi kronik hastalıklar gelmektedir. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer kadınların idrar kaçırma sorunları ile başa çıkabileceği ve tedavisi hakkında uygulanacak yöntemlere değindi.

İdrar Kaçırma Sorununun Nedenleri

Aşırı kilolu ve obez olanlarda yaygın görülen bu durum, az su içmek, fazla tuz kullanmak,yeteri kadar egzersiz yapmamak, ve kronik olarak sigara kullanmak bunların nedenleri arasında yer alır.

Tedavisi

Kişinin fiziki özelliklerine göre uygulanacak metod ilaç tedavileri ile sağlanabilir. Hastalarda yapılan araştırmalarda %50’lik kısmı mesanede idrarın arzu edilen miktarda birikmesi sağlanarak kişinin daha az idrara çıkması amaçlanır. Böylelikle idrar kaçırma sıklığı azaltılabilir. Kullanılan ilaçların yan etkileri bulunabileceğinden, ürolog tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Ameliyat

Hastanın anatomik bozuklukları, idrar kaçırma şiddeti göz önüne alındığında ameliyat ile tedavisi mümkündür. Hastanın yaşı ve fiziksel özellikleri ameliyat öncesi göz önüne alınarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği uzmanlar tarafından kararlaştırılır. Sıkışma tipi sonrası idrar kaçıranlarda ilaçların etkin olmadığı anlarda 15 dakikalık bir yöntemle mesaneye botoks uygulanarak kaçırma kontrol altına alınabilir.

İdrar kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda 15 – 20 dakikalık bir ameliyatla sorun kalıcı olarak ortadan kaldırılabilir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda ortaya çıkan belirgin sarkıklıkları bulunan hastalarda ise ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle sorunları ortadan kaldırılabilir.

İdrar kaçırmayı azaltabilecek öneriler

– Yeterince günlük en az 2 litre su için.
– İhtiyacınız kadar tuz tüketin. Fazla tuz kullanmaktan kaçının
– Tüketilen kahve ve çay miktarına dikkat edin.
– Sigara ve tütün ürünlerini bırakın
– Düzenli olarak egzersiz yapın.
– Kilonuz fazlaysa ideal kilonuza inmeye çalışın. Hazır gıdalardan uzak durun.
– Kabızlığı engellemek için lifli beslenin. Sıvı tüketimini arttırın.
– Soğuk havalara dikkat edin.
– İdrar yakınmalarınızı ciddiye alın, kronikleşmesine izin vermeyin.
– İdrar alışkanlıklarınızın doğruluğunu sorgulayın, gerekirse bir ürologdan yardım alın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu