Anne ve Bebek

Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonları

HAMİLELİKTE UYKUSUZLUK PROBLEMLERİ

Hamilelikte en ideal uyku pozisyonları hakkında bayanların merak ettiği tüm ayrıntıları tek bir yerde sizler için topladık. Uyku, çok önemli ihtiyaçlardandır.Her insan rahat uyku çekebilmek ister ki hamile anneler bunu daha çok istemektedirler. Hamileliğin getirdiği annedeki değişimler uykusuzluğa sebep olmaktadır.Hamileliğin başlangıcında anneler heyecandan, stresten ne yapacaklarını şaşırırlar ve gece uyuyamazlar. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise hamileliğin getirdiği bel ağrısı, sık idrara çıkma, bunalma sorunları uyumayı güçleştirir.

HAMİLELİKTE UYKUSUZLUK NEDENLERİ

*İdrara çıkmak için geceleri sık sık uyanmak : Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahim fazlaca genişlemiştir. Genişleyen rahim anatomik olarak önünde bulunan idrar torbasına baskı yapar. Bu da sık tuvalete çıkmayı etkiler.

*Bacaklarda kasılmalar, kramplar : Gebeliğin son aylarına yaklaştıkça bacaklarda kasılmalar ve kramplar artmaya başlayacaktır. Bu krampların nedeni, kan fazla sulanmıştır ve magnezyum, kalsiyum yetersiz gelmektedir. Magnezyum ve kalsiyum içerikli besinlerin bol tüketilmesi bu sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Aksi halde doktorunuza başvurunuz.

*Stres ve endişeler : Her anne gebeliğini sorunsuz bir şekilde sürdürmek ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak istemektedir. Anne bu süreç içerisinde heyecanlı ve endişelidir. Bu da gece uyumakta zorluk çekmeye neden olmaktadır.

*Mide yanması : Gebelikte salgılanan hormonlar nedeniyle midede fizyolojik bir gevşeme olmaktadır. Bu gevşeme nedeniyle mide iç basıncı yüksek olduğunda midedeki asit içerikli sıvı yemek borusuna kaçabilir. Bu sıvı yemek borusunda ağrı ve yanmaya sebep olmaktadır.

*Nefes darlığı : Hamilelik ilerleyip rahim genişledikçe karın boşluğunda çok fazla yer kaplamaya başlar. Bu durumda karın iç basıncı artar ve göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında bulunan diyaframa baskı yapar. Bu baskı nedeni ile oksijen ihtiyacı artar ve daha sık, derin nefesler alınıp verilmeye başlanır. Bu durumda nefes darlığına sebep olur. Nefes darlığı sırtüstü yatınca daha belirgin hale gelir ve uyumayı zorlaştırır.

*Yanlış beslenme : Gece uyumadan önce yemek yenilmesi, kola, kahve, çay gibi kafeinli içeceklerin tüketilmesi gece uyumayı zorlaştırmaktadır.

Hamilelik Döneminde Rahat Bir Uyku İçin Bunları Yapın !

Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonları

HAMİLELİKTE UYKUSUZLUĞA ÇÖZÜM

  • Stres, endişe ve heyecandan uzak durun.Kendinizi rahatlatın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Uyku saatlerinizi düzenleyin.
  • Uyumadan 1-2 saat önce sıvı alımını azaltın fakat gün içerisinde yeterince sıvı tüketin.
  • Kalsiyum ve magnezyum değerlerinizi takip edin.Kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı besinler tüketin.Gerekirse doktorunuzdan yardım alın.
  • Kola, kahve, çay gibi içeceklerden uzak durun.
  • Bacak krampları nedeniyle uykunuzdan uyanıyorsanız yatmadan önce dikkatli bir şekilde iyice gerinin.
  • Ağır ve yağlı yemekler tüketmeyin.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu