Sağlık

Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

Gut hastalığı tarihi oldukça eski yıllara dayanmaktadır.Birçok kişi zengin hastalığı olarak tabir ettiği gut hastalığını hastalık olarak kabul etmez. Kanda ürik asidin birikip eklemlerde kristalleşmesi ile şişme ve ağrılara neden olan hastalık sonrası ilaç kullanımı ve tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir belirtisi olmadan anlık olarak gelişen bu hastalık ; Genetik nedenlerle birlikte bazı hastalıklar ile ortaya çıkar. Özellikle ayağı etkilemesi nedeniyle hastaların yaşam standartlarının düşmesine neden olur. Ürik asit kristalleri vücudun soğuk bölgelerine daha kolay bir şekilde yerleşir. Hastalığın meydana çıktığı alanda şişlik,sertlik ve ağrı meydana gelir.

Gut Hastalığı Nedir ?

Metabolizmaya bağlı bir hastalıktır. Sağlıklı bir vücuttan atılması gereken maddeler ilk olarak ürik aside dönüşür. Protein yapısında yer alan maddelerin, vücuttan atılmasında herhangi bir sorun varsa, vücutta birikmesi ve kan oranının artması gibi durumlar ortaya çıkar. Ürik asit eklemlerde birikmesi durumunda iltihaplanmalar ile ayakta şişmeler ve ağrılar meydana gelir.

Ürik asidin en çok biriktiği yerler ; böbrekler ve eklemler olduğundan, eklem ve böbreklerde ciddi tahribatlara yola açabilir.

Gut Hastalığı

Gut Hastalığının Belirtileri

Gece uyku esnasında ağrı ve şişmeler ile ortaya çıkan bu hastalık hareketlerde kısıtlanma ve derinin kızarması ile ortaya çıkar. Kaşınma ve Uyuşma gibi durumlar uyarı niteliğindedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında Protein ağırlıklı kırmızı et, sakatat (ciğer, böbrek, uykuluk vb.) ve somon benzeri yağlı balıklar ile midye benzeri çeşitli gıdaların oldukça fazla tüketilmesi hastalığa davetiye çıkarır.

Gut Hastalığı Aşamaları

 • asemptomatik hiperürisemi
 • akut gut artriti
 • interkritik gut
 • kronik gut

Kanda bulunan fazla ürik asit seviyelerinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlara göre erkeklerde görülme durumu daha fazladır. Bunun nedeni olarak erkeklerde ürik asit seviyesinin daha yüksek olması gösterilebilir.

Neler Gut Hastalığına Neden olur ?

 • Alkol :İçerisinde yer alan Pürin maddesinin yüksek olması.
 • Genetik :Aile bireylerinden birinin daha önceden bu hastalığa yakalanması ile %20 oranında hastalığa elverişli olma durumu
 • Hormonal Değişimler :Kadınlarda menopoz döneminde ürik asit seviyenin yüksek olması
 • Pürin değeri zengin besinler
 • Protein ağırlıklı besinler :kırmızı et,sakatat, somon benzeri yağlı balıklar
 • İlaçlar : Aspirin ve idrar söktürücüler gut hastalığında önemli rol oynar.
 • Böbreklerin işlevinde Zayıflama
 • Aşırı kilo (obezite) ve Ameliyatlar

Gut hastalığına yakalanmış kişiler dengeli ve sağlıklı bir şekilde besin değerleri yüksek protein zengini olmayan gıdalarla beslenmelidir. Sadece besinlerle iyileşmesi mümkün olmayan bu hastalığa ilaç tedavisi de eşlik etmelidir.

Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Hayatınız boyunca bu hastalığın devam edeceğini düşünmek yerine bu hastalıktan tamamen kurtulmakta sizin elinizdedir. Zaman içerisinde hareketlerinizde kısıtlamalar ve ağrılar kalitesiz bir yaşam standardı benimsemenize neden olabilir.

Öncelikle verilen diyet listelerine uymalı hastalıktan tamamen kurtulana kadar ilaç tedavisine devam etmelisiniz. Ürik asit seviyesini düzenleyen ilaçların uzun bir süre kullanılması gerekir. Bol su tüketmek hastalığının diğer bir parçası olarak gösterilir.
Ağrı ve şişmeler sonrası uzun süre ayakta durmak yerine dinlenmek ve ayağı kalp hizasında veya yukarıda tutarak şişliği en aza indirmeye çalışmak daha az ağrı çekmenize yardımcı olur.

Gut hastalığı diyeti nasıl yapılır ?

Gut hastalığına yakalanan hastaların et ve tavuk türü gıdalardan uzak durması gerekir. Ürik asit dengesini sağlamada doğal süt ve yoğurt ile beraber küçük porsiyonlarda et tüketebilirsiniz.

Akşam saatlerinde aşırı yağlı yemekler tüketmeniz ve alkol almanız durumunda ağrılar ortaya çıkabilir. Hastalık döneminde verilen ilaçlar dışında ağrı kesiciler ve aspirin kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yaşam kalitesini tekrar eski haline getirmek için sık sık beslenmeli ve ara öğünlerden kaçınılması lazımdır. Yemek sonrası hafif tempo ile ayağınızı zorlamadan yürüyüş yapabilirsiniz.

 • Günlük tüketilecek olan et miktarı 60 gram kadar olmalıdır.
 • Yağ oranı az olan kuzu eti, dana eti ve tavuk eti üst kısımdaki miktarı geçmeyecek şekilde olabilir.
 • Tuz, nane, Maydanoz, sirke gut hastalığı döneminde tüketilebilir.
 • Yağlı kuruyemiş ve mayadan uzak durmak gerekir.
 • İstediğiniz meyveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Kızarmış yumurta yerine rafadan yumurta tüketilmesi uygundur.
 • İlaç tedavisi, diyet ve beslenme hastalık döneminde önemlidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu