Sağlık

Güçlü bir hafıza için olmazsa olmaz besinler

Yoğun iş temposunun ortaya çıkardığı stres ve psikolojik etkenler zaman içerisinde hafızasının zayıflanmasına neden olabilir. Günlük besin değerleri ve faydaları yüksek besinler arasında yer alan yer fıstığı vücut için önemli birçok besin değerinin bünyesinde barındırmaktadır. Güçlü bir hafızaya sahip olmak isteyenlerin yaklaşık 1 avuç kadar yer fıstığı tüketmesi uzman diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı tarafından da önerilmektedir.

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslendikten sonra birçok hastalığın önüne geçmekte mümkün oluyor. Beynin bu besinler sayesinde gelişmesini de sağlamak mümkün oluyor. Kolin açısından oldukça faydalı besinler arasında yer alan yer fıstığı nörotransmitterleri desteklemektedir. İçerisinde yer alan omega yağ asitleri iyi olan yağların vücut içerisinde depolanmasınıda sağlamaktadır. Unutkanlık hastalığı olanların tüketmesi gereken yer fıstığı her alanda rahatlıkla bulunabilir.

Ananas Hafızayı Güçlendiriyor

İçerisinde yer alan antioksidan,minerallar ve C vitamini vücütun su dengesini sağlaması yönünden hafızayı canlı tutmaktadır. Günde yaklaşık olarak 2 dilim kadar tüketebileceğiniz ananas en önemli lif kaynakları arasındadır. Özellikle sınava çalışan kişilerin hafızayı güçlendirerek uzun ezber öncesi tüketmeleri gereken bir besindir.

Kara Üzüm’ün Faydaları

Kan yapıcı özelliğini birçok kişinin bildiği kara üzüm, demir sağlayıcı etkisi ile beraber hafızayı güçlendirme yönünden de oldukça etkilidir. İçerisinde yer alan minerallar hafızasının güçlenmesini sağlar. Dış ülkelerde yapılan araştırmalar ile hafıza zayıflığı yaşayan kişilerde kara üzüm suyunun test sonuçlarıda oldukça başarılı çıkmıştır.

Yumurta ve Hücre Gelişimi

Sabah kahvaltılarında 1 adet haşlanmış veya az yağda omlet yapılmış yumurtanın anne sütüne eş değer protein sayesinde beynin ve hafızanın gelişmesinde önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. İçerisinde kolin ve B vitamini olan yumurta amino asitler ile hücre fonksiyonları ile etkileşerek nörotransmitter dengesini sağlamaktadır.

Ceviz ve Balık

İçerisinde yer alan omega asitleri hafıza ve beynin gelişmesini sağlayarak hafızayı güçlendirir. Günlük olarak 3-4 arasında tüketilmesi gerekmektedir. Mevsimsel değişmeler ile balık tüketiminin artış göstereceği kış aylarında alınan besin değerleride yüksek olur.

Yaban Mersini’nin Hafıza Etkisi

Beyin kısmında bulunan bağlantı yollarını desteklemesi ile hafızayı güçlendiren, yaban mersini polifenol içermektedir. Beyin hücrelerine saldıran etkenlerle mücadele edebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu