Güncel Bilgiler

Greyfurt Suyunun Faydaları Hakkında Merak Edilenler

Özellikle Kış mevsiminde içerdiği vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Greyfurt, portakal gibi bir görünüme sahiptir. Ana’vatanının Güneydoğu Asya ülkeleri olduğu tahmin edilmektedir. Tatlılar, kekler, börekler, turtalar, reçeller gibi birçok tarifin içerisinde kullanılmaktadır.

Greyfurt suyunun faydaları konusuna gelecek olursak, bu faydalar aslında portakalın faydaları ile bire bir benzerdir çünkü aynı ailenin meyveleridir.

Greyfurtun tadı portakala göre biraz daha ekşidir ve rengi de biraz daha açıktır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Greyfurt suyunun faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

  1. Mükemmel bir besin kaynağıdır.

Greyfurt, karbonhidrat, potasyum, magnezyum, çinko, bakır, demir, A vitamini, B1 vitamini, B9 vitamini ve C vitamini gibi insan vücudunun düzgün çalışması için önemli besinlerden oluşur.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Greyfurt suyu, çeşitli virüs ve bakterilerin zararlı etkilerine karşı korunmasına yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip bir besin olan C vitamini bakımından zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Bu sayede çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz. Örneğin soğuk algınlığı, bronşit, grip gibi hastalıklara son derece faydalıdır.

  1. Yüksek miktarda C vitamini sağlar.

Her 100 gram greyfurt içeriğinde 30 mg’dan fazla C vitamini içermektedir. Bu özellik sayesinde bağışıklık sistemini ciddi derecede güçlendirir ve vücudun virüslere veya bakterilere karşı korunmasını arttırır.

  1. Kalp sağlığını korur.

Greyfurt suyu tüketimi, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp problemleri için risk faktörlerini azaltma etkisi gösterir.

ABD’li bir bilim adamı tarafından meslektaşlarının yanında yapılan ve 2012 yılında bir dergide açıklanan araştırmaya göre, 6 hafta boyunca günde 3 kez greyfurt tüketen kişilerin kan basıncında azalma ve toplam kolesterol seviyelerinde iyileşme yaşadığını göstermiştir.

  1. Erken yaşlanmaya karşı önlem alır.

İçeriğindeki bol miktarda C vitamininin yanında serbest radikallerin etkisiyle savaşan diğer antioksidanları, kanser ve erken yaşlanma gibi hastalıkların gelişmesiyle ilişkili vücuda zararlı bileşiklerin yok edilmesini sağlar.

  1. Kilo vermenize yardımcı olur.

Bir yemekten 20 dakika önce greyfurt suyunun alınması kilo vermeye fayda sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırdığı için ve hormonları dengelediği için diyet ile birlikte kullanıldığı zaman daha pozitif sonuçlar verecektir.

  1. İnsülin seviyelerinin kontrolünü sağlar.

Diyabet hastalarının sık sık greyfurt suyu tükettiklerine belki şahit olmuşsunuzdur. Greyfurt insülin seviyelerini dengede tutmak amacıyla kullanılır ve bu sayede diyabet hastalarına yardımcı doğal bir kaynak olarak tüketilebilmektedir.

NOT : Greyfurt suyunu tatlandırıcı veya şeker ile tüketmemek daha uygundur. Mümkünse kabuklarını da yemenizi öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu