Anne ve Bebek
Trend

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği de Korur ?

Gebelikte Grip Aşısı ; 12 aydan küçük bebeklerdeki grip enfeksiyonu (influenza), daha büyük çocuklara göre ciddi seyir gösterebilir ve hastaneye yatış gerektirebilir. Çocuklarda ve gebelerde grip aşısı önerilse de 6 aydan küçük bebekler için onaylanan grip aşısı bulunmamaktadır. Bu nedenlerde gebelik süresince grip aşısı yapılmasının bebeği koruyucu etkisi önemlidir. Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC), 6 aydan küçük çocuklar haricinde tüm çocuklara ve gebelere inaktif grip aşısı yapılmasını önermektedir.

Grip Aşısının Etkinliği

Grip aşısı, gribe neden olan influenza virüsünün çeşitli kısımlarını içermektedir. Canlı grip virüsü içermez. Vücuda cilt altına yapılacak aşı yoluyla verilen canlı olmayan grip virüsü, vücutta bağışıklık sistemini uyararak o virüse karşı bağışıklık gelişmesini sağlar. Fakat grip virüsü, yapısını çok sık değiştirdiği için aşılar bir önceki yılda tüm dünyada en sık görülen virüs türlerinin belirlenmesiyle yapılmaktadır. Bu nedenle grip aşısı, gribe karşı tam bir koruma sağlamamaktadır. Yani grip aşısı olduktan sonra grip geçirilebilir.

Fakat bazı çalışmalar, grip aşısı sonrasında aşıda olmayan başka tür grip virüsüne bağlı geçirilen gripte, komplikasyonların (akciğer enfeksiyonu) şiddetinin ve sıklığının azaldığını göstermiştir. Bu nedenle grip aşısı tüm gebelere, yaşlılara, sağlık çalışanlarına ve 6 aydan küçük çocuklar hariç tüm çocuklara önerilmektedir. Grip aşısının, değişmekle birlikte grip geçirme sıklığını %40-60 oranında azalttığı göstermiştir.

Gebelikte Grip Aşısı

Çocuklarda Grip Aşısı

Çocuklarda grip, en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarındandır. Çocuklarda çoğunlukla ciddi komplikasyonlara neden olmasa da 6 aydan küçük bebeklerde komplikasyonlar ve bu komplikasyonlara bağlı hastaneye yatış oranları artmaktadır. Komplikasyonlar ciddi akciğer enfeksiyonlarından, buna bağlı hastaneye yatış olmasından ve hastane enfeksiyonlarından oluşmaktadır. Bu nedenle 6 aydan küçük bebeklerde gripten korunma çok önemlidir. Fakat gripten korunmada en önemli basamak olan aşılama CDC tarafından 6 aydan küçük bebeklerde önerilmemektedir. Bu grup haricinde tüm çocuklara grip aşısı önerilmektedir.

Gebelikte Yapılan Grip Aşısının Çocuklardaki Koruyuculuğu

Gebelikte yapılan grip aşısı annede bağışıklık sistemini uyararak grip virüsüne karşı antikor (virüsü etkisiz hale getiren protein) oluşmasını sağlar. Bu antikorlar anneden bebeğe plasenta aracılığıyla geçmektedir ve bebeği de koruyabilmektedir. Bu konu üzerine yapılan bazı çalışmalarda, anneye yapılan grip aşısının bebekte koruyucu etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Fakat bir çok çalışmada da anneye yapılan grip aşısının bebeği koruduğu gösterilmiştir. Grip aşısı yapılan annelerin çocuklarında gribe bağlı hastaneye yatış oranlarında ve ciddi grip komplikasyonlarında anlamlı oranda düşme gösterilmiştir. Fakat bu koruyuculuğun çocuğun tüm hayatı boyunca devam etmediği özellikle 6 aydan sonra koruyuculuğun çok azaldığı ve ortadan kalktığı gösterilmiştir.

Bu nedenlerle gebelik sırasında anneye grip aşısı yapılması kesinlikle önerilmektedir.

Bebek doğumdan sonra aşı vurulacaksa alt kısımdaki ayrıntıları okumanız gerekir.

Grip Aşısı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

  • Aşı sonrası bebeklerde 2-3 gün içerisinde nezleye benzer sorunlar oluşabilir, bu tamamen normal bir durumdur.
  • Aşı 6 Ay ve 3 Yaşında olan bebeklere yarım doz şeklinde uygulanır.
  • Aşının uygulanmayacağı durumlar ; Yumurta alerji olan bebekler, geçmişte ateşli ve alerjik reaksiyon gibi durumları ortaya çıkan bebeklere uygulanmaması gerekmektedir.

Hava değişimi ile beraber üst solunum yolu hastalıklarından en çok bebekler ve 65 yaş üstü kişiler etkilenmektedir. Grip virüsüne yakalanan kişiler, grip aşısı vurulmayan kişilere göre hastalığı daha rahat bir şekilde atlatacaklardır.

Doğum öncesi ve sonrası merak ettiğiniz bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmak için Anne ve Bebek kategorisini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu