Anne ve Bebek

Gebeliğin (Hamileliğin) İlk Belirtileri Neledir ?

Hamileliğin ilk belirtileri hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Her çocuk anne ve baba sahibi olmak ister. Çocuk sahibi olmak baba adayları için kolay geçse de aynı durum anne adayları için geçerli sayılmaz. Çünkü hamilelik sırasında tüm sıkıntıyı ve stresi anne adayları çekerler.

Bir anne adayının gebe kalıp kalmadığının belli olması hamileliğin ilk haftası ya da ilk ayında daha çok kendisini belli eder. Özellikle gebelik belirtileri arasında en sık rastlanılanı 1-2 hafta adetin gecikmesidir. Bu gebeliğin en büyük belirtileri arasında yerini almaktadır. Adet gecikmesi olduğu zaman bebeğin yaklaşık olarak 5-6 haftalık olduğu tahmin edilir. Peki, bunun dışında gebeliğin ne gibi belirtileri vardır?

Hamileliğin ilk belirtileri

Bunun dışında gebelikte erken belirti bulunmamaktadır. Çünkü bu dönemden önce bebek rahme yeni yeni yerleşmektedir ve bununda belirgin olan bir belirtisi yoktur. İlk belirtiler genel olarak adet gecikmesi ile başlar. Çünkü adet gecikmesi ile bebeklerin anne rahmine yerleştikleri anlaşılır ve durum böyle olunca da hormonlar salgılanmaya başlanır. Hormonlar salgılanmaya başlanınca da diğer belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar.

Gebeliğin bunun dışında da birçok belirtisi vardır. Özellikle adet zamanının 1-2 hafta gecikmesinin en büyük belirtiler arasında yer aldığından bahsettik. Yine bu gecikmenin beraberinden getirdiği hormon salınımı da diğer belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkartmaya başlar. Bu belirtiler arasında en sık görüleni mide bulanmasıdır. Mide bulanması aynı zamanda halk arasında da çok sık olarak bilinir. Mide bulunmasının yanı sıra baş dönmesi ve gözlerde kararma varsa bu da gebeliğin bir belirtisi olabilir. Bunun dışında sık sık yorgunluk hisside gebeliğin en belirgin belirtileri arasında gösterilmektedir.

Gebeliğin (hamileliğin) ilk belirtileri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Bunların yanı sıra kokulara karşı olan aşırı hassasiyet ve yemeklere karşı olan duyarlılık yine bu belirtiler arasında yerini almaktadır. Bunun dışında göğüslerde meydana gelen büyüme ve renk değişimleri anne sütünün salınmaya başlandığını gösterdiği için bu da gebeliğin bir belirtisi olarak görülür.

Bebekler anne rahminde iken idrarlarını dışarı atamadıklarından dolayı rahim içinde bulunan sıvıya bırakırlar. Durum böyle olunca da anne sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyar. İşte bu da gebeliğin bir belirtisi olarak gösterilir. Hamile olan birisinin hamile olup olmadığını anlayabilmesi için bu belirtilere bakması yeterlidir. Eğer bu belirtilerden birkaçı varsa bu durumda hamilelik söz konusudur. Böyle bir durumda hemen hastaneye gidilerek gebelik kontrolünden geçilmesi hem anne adayı hem de bebek için daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik konusunda daha fazla bilgi almak için https://tr.wikipedia.org/wiki/Hamilelik  kısmını inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu