Güncel Bilgiler

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayı halk arasında kış çayı olarak da bilinir. Bunun nedeni kış aylarında sıkça görülen grip ve nezle benzeri hastalıklara, soğuk algınlıklarına karşı çok iyi gelmesidir. Bu çay ile hem solunum yollarınızı gevşetip açılır böylece burun tıkanıklığınız geçer hem de vücudunuzun direnci ve ferahlığı artarak hastalığa karşı savaşabilme gücü artar. Ekinezya çayı derinizi gevşetir, gergin ve sıkı cildinize iyi gelerek kırışıklıklarınızı giderir. Deri altı dokunuzun daha canlı ve diri bir görünümlü olmasını sağlar. Derinizin parlaklığını artırır. Öte yandan aynı gevşetici etkiyi kaslarınız üzerinde de gösterir. Böylece sindirim sistemi kaslarınızın rahatlamasını sağlar.

Kol ve bacak kaslarınızın gevşemesine, böylece stres ve yorgunluğunuzun gitmesine fırsat tanır. Belinizi de gevşeterek uyku problemlerinizi giderir. Hem rahat bir uyku çekmenize hem de sabah dinlenerek uyanmanıza olanak tanır. En çok tutulmaların yaşandığı sırt kaslarınızı ve kürek kemiğinizin etrafındaki dokuları gevşeterek sizi daha stressiz ve dingin hissettirir. Öte yandan sakinlik ve dinginlik de verir. Böylece kaygı ve korku sorunlarınıza çözüm tanır.

Geceleri yatmadan evvel biraz ekinezya çayı içildiği takdirde hem hava yolları rahatlayacağı için horlama sorunu olanlar rahat uyur, hem de gece korkuları olan çocuklarınız varsa iyi ve sorunsuz bir gece geçirirler. Sınav kaygısı olanlar sınava gitmeden evvel bir bardak ekinezya çayı içerek anksiyete duygusunu giderebilir. Öte yandan gündelik hayatta da sabahları bir bardak ekinezya çayı ile güne başlamak sizi gün içindeki iş ve okul stresinden uzak tutar.

Sağlık yönünden oldukça faydalı bir bitki olan Ekinizya kurutulduktan sonra çay olarak tüketilmektedir.

Ekinizya Çayının Faydalı Olduğu Hastalıklar

  • Grip ve Soğuk algınlığı
  • Boğaz ağrıları ve boğaz kuruması
  • Öksürük ve basur tedavisinde
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarda mücadeleyi sağlar.
  • Kansere karşı etkisi çoktur.
  • İdrar ve benzeri enfeksiyonlara iyi gelir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu