Sağlık

Egzama Nedir,Tedavi Yöntemleri

Egzama Nedir ; Egzama deride çeşitli şekillerde oluşan kişiyi estetik ve yapısal olarak rahatsız eden kaşıntılı bir deri hastalığıdır.

Egzamanın keline anlamını tam olarak bilmesek de, neredeyse hepimiz bu hastalığın örneğini çevremizden en az bir kez duymuş veya görmüşüzdür. Egzama deride kabarcık, soyulma, kalın kabuklaştırma gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Egzama gerek kendi türleri olsun, gerek türler ile doğru orantılı olarak tedavi çeşitleri olsun geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle egzama diyerek de geçmemeliyiz. Egzamanın çeşitlerini açıklamaya geçmeden önce hastalığın belirtilerini sayalım ; deride kızarıklık, şişme, şiddetli kaşıntı, içi su dolu kabarcık, derinin kuruması, deride çatlaklık ve derinin pul kaplaması gibi olgularla karşımıza çıkmaktadır.

Egzama vücudun tüm kısımlarında çıkma olasılığı olan bir hastalıktır. Egzama tıp dilinde dermati olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Egzamanın en fazla rastlanan türü Alerjik egzamadır (Atopik Dermatit). Genellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde ki kişilerde rastladığımız bu egzama türünde cilt aşırı kızarır ve kaşıntı çok şiddetli olur. Atopik dermati yanak, kafa derisi, vücudun koltuk altı gibi kıvrımlı bölgeleri, eller ve ayaklarda görülmektedir. Merhem ve antibiyotik ilaçlar ile tedavi yapılmaktadır. Alerjik egzamadan sonra fazlaca görülen diğer bir egzama türü de kontakt dermatidir. Egzamanın bu türü alerjik egzama ve tahriş eden egzama olmak üzere 2’ye ayrılır.

Alerjik egzama diye bahsedilen bu egzama türünü genellikle ev kadınları veya temizlik işinde çalışan işçilerde elde yanma, kaşınma, derinin sertleşmesi ve kabarması gibi belirtilerle rastlayabiliriz.

Bunun temel nedeni temizlik ürünleridir.  Elbette temizlik ürünleri dışında vücudumuz için kullandığımız parfüm, deodorant, kremler, şampuanlar gibi kişisel bakım ürünlerinde sebep olduğu görülebilir. Kontakt dermatinin ikinci ve en çok görülen çeşidi tahriş edici dermartidir. Tahriş eden kontakt dermatinin başlıca nedeni adından da anlaşıldığı gibi tahriş edici maddelerdir. Kişinin kendisini için tahriş edici olan maddeye dokunmasıyla başlar. Tahriş edici kontakt dermatiyi diğerlerinden ayıran farklı belirtisi de yanık gibi olmasıdır. Tahriş eden kontakt dematide alerjiye sahip olan hastalarda fazla sıcağa maruz kalma, terleme, çiçek polenleri ve hayvanlarda sebep olabilir. Bunlar dışında Varikoz Dermatit (varisli egzama), Dairemsi Egzama, Numuluer EgzamaEl Egzaması, Asteototik Dermatit, Kan Dolaşımını Durduran EgzamaSeberoik Egzama gibi türleri de vardır.

Egzama hastalığı bahsettiğimiz gibi estetiğe zarar verdiği için çevremizdeki insanlara kötü bir görüntü olarak yansır. Dolayısıyla insanlar egzaması olan bir insan gördüklerinde bulaşıcı olduğunu düşünerek mesafe koyar ve uzaklaşmaya çalışırlar. Ancak düşünülenin aksine egzama bulaşıcı bir hastalık türü değildir.

Sonuç olarak estetiklik insanlığın başlangıcından beri erkek ya da kadın her zaman çok önemsenmiştir. Günümüze de estetikliğin önemi artarak devam ede gelmiştir. Dolayısıyla estetiklik ile böylesine iç içe bir hastalık olan egzama tedavisi için büyük bir operasyon gerektirmese de kişinin psikolojisi için büyük önem taşımaktadır.  Bundan dolayı egzama olacağını düşündüğümüz bir durumla karşılaştığımızda vakit kaybetmeden doktorumuza başvurmalı ve tedavi yöntemimiz ne şekilde olursa olsun düzenli bir şekilde uygulamalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu