Çoçuk Gelişimi

Çocuklarda Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Kemik gelişimi anne rahminden başlar. Bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde süratlenir. Erişkinlik döneminde ise yavaşlar. Kemik gelişimi, kemiğin yapısal oluşumu ve mineralizasyonu ile kemiğin yıkımı arasındaki dengeden oluşur. Yapım süreci yıkım sürecinden daha önde olduğundan çocukluk döneminde oluşan kemik yapısı, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde kemik sağlığının ana belirleyicisidir.

Kısacası çocukluk döneminde kemik gelişimi ne kadar iyiyse yetişkinlik ve yaşlılıkta kemik erimesi ve kemik hastalıklarıyla karşılaşma o kadar azdır.

Kemik Gelişimini Oluşturan Faktörler

  • Genetik yapı: Kemik gelişiminin yaklaşık %70 ini oluşturur.
  • Hormonal faktörler: Ergenlikteki hormonal değişiklikler kemik gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Buna karşılık menopoz ve andropoz dönemleri kemik yıkım sürecinin arttığı dönemlerdir.
  • Beslenme: Değiştirilebilir ve iyi yönetildiğinde kemik gelişimine katkısı olan bir faktördür.
  • Egzersiz: Çocuklukta edinilen egzersiz alışkanlığı yaşam boyu kemik sağlığı demektir.

Kemik gelişimi

Kemik Sağlığı İçin Beslenme

Kalsiyum: Vücuttaki kalsiyumun % 99u kemiklerde bulunur. Bu yüzden alınan kalsiyum miktarı önemlidir. Bilindiği gibi süt, yoğurt ve peynir benzersiz kalsiyum kaynaklarıdır. Bunların yeterince tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca obezite riski olan çocuklarda az yağlı olanları tüketilmelidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum kaynağı olarak kullanılmalıdır. Öncelikle çocuklukta edinilen beslenme tarzı alışkanlıkları anne babanın özendirmesiyle başlar. Kendileri bu besin kaynaklarını tüketerek örnek olmalıdırlar.

Fosfor : En önemli kaynak balıktır. Ayrıca diğer su ürünleriyle tavuk ve süt ürünlerinde de bulunur.

D vitamini : Kalsiyumun kullanılmasında önemli rol oynar. Bağırsaklardan emilme, kemiklere yerleşme, böbreklerden geri kazanılma süreçlerinde aktiftir. D vitaminin % 25 i besinlerle alınır. Süt ve balıkta bol bulunur. Güneşlenme ile ciltte sentezlenme ana kaynaktır. Çocuklukta yeterince güneşlenme sağlanmalıdır. Kış aylarında yeterli olmadığı durumlarda çocuk doktorlarından vitamin desteği alınabilir.

Diğer vitaminler: A, K, C vitaminleri de kemik gelişiminde rol alan faktörlerdir.

Egzersiz

Hareketsiz kalmak kemik yıkımını arttırmaktadır. Çocuklar kemik gelişimini en aktif çağında düzenli egzersize teşvik edilmelidir. Aktif oyunlar, yürüyüş, koşu içeren sporlar, savunma sporları ve dans haftada en az 3 kez önerilir.

Anne ve Bebek kategorisinden gelişim ve güncel paylaşımlar konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu