Anne ve BebekÇoçuk Gelişimi

Çocuk Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ?

Çocuk beslenmesi hakkında özellikle annelerin merak ettiği konular üzerinde yaptığımız araştırmalar neticesinde doğru ve sağlıklı beslenmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Beslenmenin temel amacı insan yaşamını sağlaması ve günlük enerji miktarının kazanılmasıdır. Her çocuğun belli yaşlarda tüketmemesi gereken gıdalar bulunmaktadır.

Sağlıklı bir şekilde beslenme sahibi olmayan çocukların gelişimi de yaşıtlarına göre daha geç ve düzensiz bir şekilde olacaktır.

Çocuklar yetersiz beslendikleri taktirde genetik potansiyele kadar büyüyemez ve yaşıtlarına göre daha kilolu ve sağlıksız olurlar.

Doğum sonrası bebeklerin ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Çocuğun gelişimi ve anne sütünün içeriği bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Bununla beraber ek gıda takviyeleri de alınabilir.

Çocuğun yarı katı ve katı besinleri tüketebilmeleri için beslenme alışkanlığı ve becerileri kazanmasını sağlamak tamamen anneye bağlıdır. Yeni besinleri keşfetmek ve alarak ağzına götürmek, ısırıp çiğnemek gibi beslenme becerileri kazanması önemlidir. Genelde çocukların bu becerileri kazanamaması aile bireyleri tarafında iştahsız olduğu kanısına varılmasına neden olur.

Çocuğun büyümesi ile beraber beslenme alışkanlıkları değişir. Günde 3 ana ve bir ara öğün olacak şekilde beslenmesi gerekir. Günlük ev içerisinde tüketilen yemekleri, çocuğun tüketmesi sağlanır. Yemek yemeyen çocuklara abur – cubur verilmesi, doğru ve sağlık bir yol değildir. Besleyici değerleri düşük ve içerisinde kalori ve sodyum yoğunluğu yüksek olan gıdalar sağlık yönünden de zararlıdır.

Çocuğun düzenli bir beslenme alışkanlığı olması için alışkanlıkların zamanında ve doğru bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, akşam yemeği için aynı saati tercih etmenize rağmen, daha geç saatlerde yenilen yemeklerin şişkinlik ve kilo alınmasına neden olduğunu unutmamanız gerekir.

Çocuk Beslenmesi

Kahvaltı ve Beslenme Alışkanlığı

Çocuklarınızı gerçekten önemsiyorsanız lütfen onları her sabah kahvaltı yapmaya alıştırın. Ancak kahvaltı bir eziyete ya da güç savaşına dönüşmesin. Çocuk yemek yemeye ihtiyacı olduğunu bilmelidir. Yani siz istiyorsunuz diye değil bunun normal bir davranış olduğunu bildiği için yemelidir yemeğini.

Öğle bir tabak da yemesine gerek yok aslında. Peynir zeytin ve yumurtadan oluşacak bir menü onun için oldukça besleyici olacaktır. Özellikle okulda ara öğün yapmaya alışan bir çocuk bunu hayat boyu devam ettirebilir. Ama beslenme çantasında hazır kek ve meyve suyu olan bir çocuğun annesi öncelikle kendinden şüphe etmelidir. O çantaya koyacağınız peynir ekmek emin olun daha fazla fayda sağlayacaktır. Bu iş zor değil doğal olandır.

Çocuğun aile bireyleri ile aynı masada yemek yemesinin önemi uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ile çocuk anne ve babasını taklit eder, onun yediği besinlerin tadına bakmak ister ve buda çocuğun ayırt etmeden her gıdayı tüketmesine katkı sağlar.

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

  • Mevsim Sebze ve Meyveleri
  • Çinko içeriği zengin besinler (süt, yoğurt, ıspanak, kırmızı et, ceviz, fındık, badem)
  • Günlük 8 – 12 saat olacak şekilde uyku düzeninin sağlanması
  • D vitamini (Yağlı balıklarda, yumurta sarısı, peynir ve sütte bulunmaktadır. Bununla beraber kol, bacak ve avuç içlerinin 15 – 20 dakika boyunca güneşte kalması gerekir.)
  • Bal ve Arı Poleni içerdiği besin değeri ile oldukça çok tercih edilir. Polen alerjisi olanların bu gıdaları tüketmemesi gerekmektedir.

Sayfamızda yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlık yönünden farklı şikayetleriniz varsa lütfen ilgili sağlık kurumlarına başvurunuz.

Sağlıklı çocuklar yetiştirmek için hazır gıdalardan uzak durmak ve çocuğun sağlıklı bir şekilde beslenmesi için tüketmesi gereken gıdalar hakkında bilgiler yer almaktadır. Anne ve Bebek kategorisinden güncel paylaşımları takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu