Sağlık

Böbrek ağrısı neden olur ?

Böbrek taşı, enfeksiyon, kist ya da daha ciddi olarak kanser gibi pek çok hastalığın belirtisi olan böbrek ağrıları devamlı ve şiddetli bir şekilde artış gösteriyorsa,kesinlikle bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

Böbrek ağrısı neden olur ? Tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak ettiğiniz bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Vücudumuzun belirli organlarını aşırı derecede zorladığımız anlar arasında spor sonrası bacaklarımız da artış gösteren ağrılar ve Oldukça zengin sofralarda tükettiğimiz yiyecekler sonrası mide ağrıları ile karşılaşabiliriz. Bu ağrıların yediğimiz besinlerden kaynaklığını düşünür ve fazla önemsemeyebiliriz.

Aslında bu ağrılar böbreklerde de olduğunda bu konunun ciddi bir boyutu olduğunu anlarız. Böbrek ağrılarının çok farklı boyutları bulunmaktadır, bazen üşütme ve hastalıkların habercisi olarak böbreklere önem vermek gerekir. Sağlık yönünden oldukça önemli bir bölgede yer alır.

Bel kısmında başladığı düşünülürse bu ağrıların bel ağrıları ile karıştırılma oranı oldukça fazladır. İnsanlar genel olarak böbreklerin hangi bölümde olduğunu araştırmadıkları taktirde bilemezler. Ağrıların bel mi, böbrek mi olduğunu belirlemek zamanla zorlaşır. Kaburganın bitiş noktasında halsizlik, idrar semptomları ve ateş ile birlikte ortaya çıkar. Ağrının azaldığı anlar çeşitli pozisyonlarda ortaya çıkar. Vücut bakımından çok farklı olayların ortaya çıkması ve böbreklerin ağrılarının artması böbreklerde bir sorun olduğunu ortaya koyabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınların erkeklere göre daha düşük risk altında olduğunuz ve üriner sistemde herhangi bir kısımda (böbrekler ve sidik yolu gibi) görülebilir. Sadece menaseyle ilgili olan bir enfeksiyon böbreklere sıçradığında bu durum ciddi sonuçlar ortaya koyabilir.

Böbrek Enfeksiyonu (Piyelonefrit)

Ortaya çıkmasındaki etkenler idrar yolu ile ortaya çıkar ve özel bir enfeksiyon türü olarak böbrek enfeksiyonu sıkla rastlanan bir durum olmaktadır. Tedavisi bulunan enfeksiyon, geç tedavi edildiğinde kötü sonuçlara neden olabilir.Enfeksiyon sonrası oluşan bakteriler kan dolaşımına hızla yayılarak hayati bir tehlike oluşturabilir.Tedavi için sıkça doktorlar antibiyotik yöntemini kullanırlar.

Böbrek enfeksiyonu kendisini nasıl belli eder ?

Sırt kısmında başlayan ağrılar devamında ateş ve halsizlik ile kendini belli eder. Tedavi yöntemleri arasında Genital bölge temizliğine önem vermek ve bol miktarda su tüketmek enfeksiyonlar için alınabilecek önlemler arasındadır.

Böbrek taşı

Böbrek kısmında aşırı ağrıların ortaya çıkması sadece yukarda sayılanların aksine böbreklerde bulunan taşlarda olabilir. Günlük hayatta taşlar böbrek kısmında durduklarında ağrı yapmazken, böbreklerin işleme geçmesi ile şiddetli ağrılar ortaya çıkarır. Zaman içinde böbrek taşı idrar yollarına ilerlediği taktirde keskin ve yoğun bir şekilde ağrılar artar.

Damar Sertleşmesi (Arteriyoskleroz)

Atardamaların görevleri Kalpten ve gerekli besin kaynaklarından diğer organlara gerekli olan oksijenleri taşıma görevi verilmiştir. Zaman içerisinde esnek olan damarlar kalınlaşarak daralır. Damar sertleşmesi kalp hastalığı olarak görülsede bu durumdan böbrek damarlarınında etkilenmesi böbrek kısmına yeterli kan akışının olmaması ağrı ile birlikte farklı böbrek hastalıklarına neden olabilir.En önemli belirtisi ise yüksek tansiyon olmasına rağmen böbrek ve tansiyon ilişki bireyler tarafından düşünülmez.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Kalıtsal bir hastalık olarak bilinen ve böbrek kısmında kist kümelerinin oluşmasına neden olan hastalık, kanser riski taşımayan su benzeri bir sıvı ile dolu olan keselerdir. Tek başına böbrek kısmında yer almayacağı gibi karaciğer ve diğer organlarda da kist gibi durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.Diğer hastalıklarda olduğu gibi kendini yüksek tansiyon ile belli eder.En büyük sorun ise böbrek yetmezliğidir, bu durum yaş ilerledikçe ortaya çıkar.

At Nalı Böbrek

Normal şartlarda 2 adet böbrek olmasına rağmen bazı kişilerde böbreklerin doğuştan birleşik oldukları görülebilir. Herhangi bir soruna neden olmadığından kimse bu durumun böle olduğunu bilmez. Böbreklerin birleşik olması nedeniyle idrar tüpleri ve idrar geçişi ile ilgili sorunlar meydana gelir, ve çeşitli ağrılar ile kendini gösterebilir.

Böbrek ağrısı neden olur

Böreklerde ağrı olmasına neden olan faktörler

  • Böbrek kısmında oluşan kanamalar
  • Hidronefroz (Böbrek Büyümesi) oldukça tehlikeli bir durumdur.
  • Böbrek Kanseri (Allah cümlemizi böyle bir durumdan korusun)

Sağlıklı ve Ağrısız bir böbrek için yapılması gerekenler

  • Bol şekilde su içmek en önemli unsurdur, yaz aylarında aşırı terlediğimiz için su tüketimi fazla iken kış aylarında su tüketimi azalır, bu sadece böbreklere değil soğuk havalarda cildinde kurumasına neden olur. Bu nedenle su tüketimini arttırmak sağlık için önemli bir noktadır.
  • Yediğimiz besinlerde bol su ile yıkanmış sebze,meyve ve tam tahıllı besinleri tercih etmeliyiz, Tuzlu,yağlı ve hazır gıdalardan uzak durmak gerekir.
  • Aşırı derecede kilo almaktan kaçınılmalı ve düzenli şekilde spor yapmak gerekir. Kilomuzu ideal şekilde korumak böbreklerimizin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
  • Dumanlı içecekler,Alkol ve zararlı maddelerden uzak durmamız gerekir,Bu maddeleri dışarı atmak için böbrekler yoğun bir şekilde çaba sarf etmesi ve yorulması gerekir. Böbrek ağrılarını önemsemek gerekir,eğer sizinde dinmeyen böbrek ağrılarınız varsa bir hekime başvurmanız gerekir. Böbrek taşlarının aşırı derecede ağrı yapmasına Bira içerek taşları dışarı atmanız önerilse de, hekim kontrolüne girmeden bu yöntemi uygulamanız tavsiye edilmez.

Böbrek hangi kısımda yer almaktadır ?

Böbrek konusunda rahatsızlıklarınız bulunuyorsa, sayfamızda böbrek ağrıları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Diğer sağlık konuları hakkında bilgi almak için Sağlık Kategorisini inceleyebilirsiniz.

Not : Genelde böbrek ağrısı neden olur gibi sorular ile doğru bilgilere ulaşmak isteyen ziyaretçilerimizin kesinlikle bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Sayfamızda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu