Anne ve Bebek

Bebeklerde İlk Dişler Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde ilk dişler ortalama olarak altıncı ve yedinci aylarda ortaya çıkmaya başlar. Fakat genetik faktörler de etkili olduğundan bazen 3. bazen ise 12. ayda bile dişler çıkabilir. Anne, baba ve bebek için oldukça zorlu geçen bir dönem olduğundan bebeğin diş sağlığına önem gösterilmesi gerekir.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?

Çocuğun dişlerine anne sütü bile zarar verir. Peki, anne sütü neden bebeklerin dişlerine nasıl zarar verir? Anne sütünün içerisinde yüzde sekiz oranında şeker bulunur. Bu oran inek sütünde ise yüzde dört civarındadır. Tabi ki çocuktan anne sütü esirgenmemesi ve mutlaka ilk altı ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütünün içerisinde bulunan şeker bebeğin dişlere zarar vereceğinden, gece yatmadan önce emzirilen bebeğin ağzı temiz ve ıslak bir bez yardımıyla temizlenmesi gerekir.

Bir diğer önemli husus ise diş fırçalamadır. Dişler çıktığı günden itibaren ıslak ve temiz bir bez yardımıyla temizlenir. Yalnızca azı dişler diş fırçası yardımıyla temizlenir. Üç yaşına kadar sadece su ve fırça yardımıyla fırçalanır. 0-3 yaş grubundaki çocuklar için diş macunları, florür maddesi içerdiği için kullanılmaz yalnızca içerisinde florür bulunmayan, bebekler için özel olarak hazırlanan, bebeğin yutmasında herhangi bir sakınca görünmeyen, ağızda güzel bir tat ve koku bırakan macunlarının kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ağızda güzel tat ve koku bırakan diş macunları çocuğun dişlerini fırçalama isteğini arttıracağından diş fırçalama alışkanlığı kazanmasında önemli bir yere sahiptir.

Üç Yaşından Sonra Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Üç yaşından sonra çocuk rahatça tükürüp diş macunu kalıntılarını ağzından atabileceğinden diş macunu kullanımında bir sakınca yoktur. Ancak bu kullanım ebeveynlerin kontrolü altında olmalıdır.

Bebeklerde ilk dişler

Bebeklerde Diş Muayenesinin Önemi

Çocuk ebeveynleri tarafından 1 yaşından sonra mutlaka düzenli olarak pedodontist kontrollerine götürülmelidir. Çocuğun dişlerinde bir problem bulunmasa bile bir pedodontiste muayenesine gidilmesi önerilir. Bu kontroller sayesinde bebeğin dişlerinin çürümesine neden olacak etmenlerden, doğru bilinen yanlışlardan ve diş sağlığını korumayla ilgili önceden bilgi sahibi olunmalıdır. Yeni doğum yapan annelerin merak ettiği bebeklerde ilk diş ne zaman çıkar konusunda doğru bilgileri üst kısımda bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu