Anne ve Bebek

Bebeğin Uyku Düzeni – Bebek Uyku Alışkanlığı Kazandırma ?

Rahat ve güvenli bir şekilde bebeklerin uyku düzeninin sağlanması için gerekli olan bilgiler yer almaktadır.

Bebeğin Uyku Düzeni, Bebeğin gelişimi ve sağlıklı yetişmesi için uykunun önemi oldukça fazladır. Özellikle bebeklerin fiziksel ve zihinsel anlamda gelişmesi için uyku önemli bir kavramdır. Yapılan araştırmalar ile büyüme hormonlarının en çok uyku esnasında salgılandığı bilinir.

Bebeğin uyumasını engelleyen nedenler arasında gaz sancısı sıklıkla görülür. Uykusunu alamayan bebek, ertesi gün huysuz ve mutsuz olacaktır. Bebeğin iyi bir uyku alabilmesi için öncelikle yatağının rahat ve ortopedik olması önemlidir. Uyku öncesi ne gibi hazırlıklar yapmanız konusunda merak ettiğiniz ayrıntıları alt kısımda okuyabilirsiniz.

 • Yeni doğum yapmış olan annelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur, ilk 40 gün boyunca bebeklerini yıkamamaları gerekmektedir. Bu sürenin sonunda bebeğinizi ılık su ile yıkayabilir ve ona masaj yaparak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Uyku öncesi anne sütü içen çocuklarda gaz sancısının ortaya çıkmaması için sırtına ve karnına hafif bir şekilde masaj yapabilirsiniz.

Kaliteli Bir Uyku İçin Gerekli Olan Ortam ?

Bebeğin bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Loş bir ışık ortamı ile aşırı ışık olan bir ortam olmaması gereklidir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen sıcaklık 18 ile 22 C arasındadır.

1 yaşına kadar bebeklerde pamuklu örtüler ve ince battaniyeler tercih edilmelidir. İlerleyen dönemlerde battaniye veya yorgan kullanabilirsiniz.

Uyku Esnasında Ortaya Çıkan Evreler Neledir ?

Uykuya dalma sonrası 3 evre ortaya çıkar. Non – REM ve REM evreleri ortaya çıkar.

 • ilk olarak Non-REM evresi ile bebeğin nefes alma ve verme alışverişi yavaşlar. Vücut sıcaklığı normalin altına düşer. Daha sonra büyüme hormonu salgılanmaya başlar.
 • REM evresi ; Vücut ve beyin için enerji sağlar. Rüya görme ve gözlerini kırpıştırma gibi durumlar ortaya çıkar. Rüya görebilir ve rüya esnasında gülme veya ağlamalar ortaya çıkabilir.

Bebeğin uyku düzeninin olması için gerekli olan tahmini olarak 9 – 10 saat uyuması ve her sabah aynı saatte kalkmasını sağlamanız bunu alışkanlık edinmesine katkı sağlar.

Bebeğin Uyku Düzeni

Sağlıklı bir uyku alışkınlığı için dikkat edilmesi gerekenler

 • Bebeğin odasının gece iyi derecede karanlık olmasına dikkat edin.
 • Bebek uyku esnasında davranışlarınızı sessiz ve kontrollü şekilde yapın.
 • Gece bebeğinizin altını devamlı değiştirmeniz uykunun bölünmesine neden olabilir. Bunun için bebeği rahatsız etmeden kontrol ve değişimini yapın.
 • Özellikle yapılan en büyük hata bebeğin yatağının etrafında hareketli oyuncakların bulunması bebeğin kendisini oyun zamanında hissetmesine neden olabilir, bu durumda uyku problemi yaratabilir.
 • Bebeği uyutmak için sihirli kelimeler kullanabilirsiniz “pış pış, uyku zamanı geldi gibi
 • Bebeklerin gelişimi için öğlen uykusu oldukça önemlidir. Bunun için bebeğin kendi yatağına alışması ve kendi yatağının güvenli olduğunu da benimsemesi oldukça önemlidir.
 • Bebeğin kendi başına oyun beceresi edinmesi için, yatağının içerisinde oyun oynarken onu izleyebilirsiniz.
 • Uyku öncesi bebeğinizi beslememeye özen gösterin.
 • Uyku saatlerine özen gösterin ve bebeğin uyuma saatinin geldiğini anlamasını sağlayın.

Yeni anne adaylarının bebekler konusunda merak ettikleri bilgilere Anne ve Bebek kategorisinde sizler için paylaştık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu