Sağlık

Basur Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Her insanda yaygın bir şekilde görülen Hemoroid nedenleri ve belirtileri hakkında merak ettiğiniz ayrıntılara ulaşın.

Basur nedir ve Belirtileri nelerdir ? Ortalama her 3 insandan 1′inde görülen basur (hemoroid) anüste (makatta) bulunan toplardamarların şişip genişlemesi olayına denir.

Bir çok insanda görülen bu hastalık muhakkak hekime danışılmalıdır. Çünkü doktor desteği olmadan tamamen kurtulmak mümkün olmayabilir. Uzman hekim kontrolünde ilaçlar kullanarak ya da küçük operasyon geçirerek hastalıktan tamamen kurtulabilirsiniz.

Basur’un Belirtileri Neledir ? 

Bu tür  hastalığı olan kişiler dışkılama sırasında dışkıyla beraber kan geldiğini ya da peçete vb. şeylerle temizlenirken kan farkederler. Fakat dışkılama esnasında her kan gelişi basur olarak da algılanmamalıdır. Bu başka bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilir. Kan gelmesinin yanı sıra, anüste şiddetli kaşıntı ve yanma da hissedilmektedir. Ufak kaşıntılarla başlayan bu durum, tedavi edilmediği sürece şiddetli nöbet kaşıntılarına yol açmaktadır.

Basur’un Nedenleri ?

Çok sık tuvalete çıkan birisiyseniz basur olma ihtimaliniz diğer kişilere göre yüksektir. Çok fazla ıkınma, bu hastalığın baş göstermesinde önemli rol oynar. Çok fazla oturmak, doğum yapmış olmak, uzun süreli ishal ya da kabız, çok fazla ıkınma, aşırı ağırlık kaldırma gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Bunlara ilaveten çok fazla yağlı, baharatlı yiyecekler tüketen; alkol, asitli içecek, çay ve kahve içen insanlarda görülür. ,

Hangi Yaşlarda Görünür ?

Genellikle genç yaşlarda görülen hastalığın 40 yaş üzerine çıkıldıkça görülme riski de artmaktadır.

Basur’un Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Basur’un tedavisi bir çok yolla gerçekleşebilir. İnsanlar doktora gitmekten çekindiği için bitkisel çaylar, bitkisel kürler ve kremler basur’un tedavisinde alternatif yöntem olarak görülmektedir.  Yemeklerdeki yağ oranını azaltmak, çok baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, ilave etmemek, kahve ve sigara tüketimini çok aza indirmek basuru tamamen ortadan kaldırmamakla beraber, çok hafifletmektedir. En kesin çözümlerden biri ilaç kullanmaktır. Bazen de küçük bir operasyon geçirerek tedavi edilebilir.

Eğer siz de yukarıda yazılı olan belirtilerle karşılaşırsanız en yakın zamanda bir uzman hekime görünmelisiniz. Bu hastalığın muayenesi için ‘Genel Cerrah‘a gidilmektedir. Hastalık ilk evrelerinde bir kere belirtilerini gösterdikten sonra tekrar belirti göstermeyebilir. Hastalık insanlar tarafından geçildiği sanılabilir. Fakat hiçbir tedavi yöntemi uygulanmadıkça hastalık geçmemektedir. Ve önemli bir hastalık olduğu için mutlaka hekime danışılmalıdır.

basur nedir,belirtileri nelerdir?

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Son dönemlerde dengesiz ve düzensiz bir şekilde beslenenlerde sıklıkla görülen basur (Hemoroid) hastalığının genelde makat bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesi ile birlikte meydana geldiği uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Basurlar oluş nedenlerine göre iki ayrı madde de incelenebilir ;

Birincil Basur : Yaş sınırı olarak 25-30 olarak belirtilmiştir. Anüs bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesi ile beraber sık bir şekilde ortaya çıkar.

İkincil Basur : Bazı Hastalıklar kan akışını engelleyebilir,buda ikincil basura neden olabilir.Özellikle siroz hastalığı olan kişilerde basura yakalanma riski oldukça yüksektir.

Basur Hastalığının artmasında günlük hayatta tükettiğimiz besinler büyük bir rol oynamaktadır. Baharatlı ve Acılı yiyeceklerin sık bir şekilde tüketilmesi, Alkol Tüketimi, Üst Üste genelik durumları yanı sıra devamlı olarak katı yiyecek tüketmemiz basurun başlıca nedenleri arasında gösterilebilir. Basur tedavisi yapılmadığı taktirde farklı sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Basur İkiye Ayrılır 

İç Basur : Gözle görülmez, tuvalet esnasında kabızlık nedeniyle şişen anüsü zorlayan dışkı şiş damarların olduğu bölgeden geçerken kanamalara neden olur.

Dış Basur : Şişen damarlar anüs çevresindeki derinin yüzeyine yakın bölgededir. Gözle bakıldığı taktirde görülür.

Basur Neden Meydana Gelir : Kabızlık nedeniyle ıkınma, çok fazla sabit bir şekilde oturmak, Aşırı katı yiyecek tüketimi, Hareketsizlik ve aşırı kiloda sık sık basurun ortaya çıkmasına neden olur.

Basur Hastalığının Belirtileri

  • Dışkı esnasında zorlanma ve kanamalar basur’un en belirgin belirtileri arasındadır. Hasta baharatlı ve acı yiyecekleri çok fazla tükettiği taktirde makat bölgesinde şiddetli bir şekilde yanmalar meydana gelecektir.
  • İltihaplanmış olan  basur memeleri genişler ve şişer, buda dışkı esnasında daha fazla ağrıya neden olur.
  • Dışkı esnasında devamlı olarak kanama meydana geliyorsa, hastada ilerleyen dönemlerde kansızlık sorunu ile karşılaşır.
  • İç basurda rektum içerisinde şişen damalar mukus benzeri bir sıvı yayar ve buda deriye zarar vereceğinden kaşıntı ortaya çıkar.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle hastanın düzenli bir şekilde beslenmesi ve günlük hayatta sıklıkla sıvı yiyecekler tüketmesi önerilir. Bir süre sonra kabızlık beslenmeye orantılı olarak ortadan kalkacaktır.(Hardal,Kahve,Acı Baharatlar ve Alkol) kabızlığa en çok neden olan etkenler arasındadır. Çatlayan damarların onarımı için Procto-Glivenol krembenzeri hekiminizin önereceği kremi kullanmanız gerekmektedir.
  • Sıcak oturma banyoları yanma ve ağrı gibi durumları ortadan bir müddet kaldırır.
  • Sık sık hareket etmenizin yanı sıra su tüketimini arttırmanız gerekmektedir.
  • Fazla kilolardan kurtulurken, Sebze ve meyve tüketimine önem vermelisiniz.
  • Isırgan otu, ökse otu yaprağı, ebegümeci, asma yaprağı ile yapılan bitkisel çaylar rahatlama konusunda hastalara yardımcı olmaktadır.

Basur Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Koruyucu Merhemler: Tahriş olan damarların üzerinde fiziksel bir bariyer oluşturarak dışkıyla temasını önleyerek alanın daha fazla tahriş olmalarını önler.

Astrenjan Merhemler: Kanamayı durdurma özelliğine sahip olan Astrenjan Merhemler damarlardaki topaklanmayı engelleyerek basura bağlı ağrı riskini azaltır. Bunun yanında düzenli bir şekilde sıvı almakta gereklidir.

Antiseptik Merhemler: Bölgede bakteri birikimini hızlı bir şekilde önler.

Damarların güçlenmesinde önemli bir yere sahip olan besin kaynakları : böğürtlen, kiraz ve yaban mersini,mandalina, portakal, greyfurt

Bilgisayar başında uzun zaman geçirenler için basur kaçınılmaz olurken, su tüketimi ile beraber 50 dakikada bir masa başından kalkarak yürümenizde fayda var. Basur belirtileri ve nedenleri hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları yazımızda okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu