Güncel Bilgiler

Balığın Faydaları Nelerdir?

Balığın Faydaları ? Birçoğumuzun damak zevkine uyan ve birçok türü olan balık, özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezlerinden biridir. Sadece sevilmekle kalmayıp, bunun yanında birçok faydası da bulunmaktadır. Özellikle Omega 3 yağı içeriğiyle birçok hastalığın önlenmesinde önemli rol oynar. Kalsiyum içeriğiyle de kemik ve kas yapısı açısından da oldukça önemlidir.

Diyetli beslenmelerin ve beyaz etlerin başlıca besin kaynağı olan balık birçoğumuz tarafından sevilerek tüketiliyor. Bu lezzetli besin kaynağı olan balık sağlık açısından da oldukça insan vücudunda da olumlu etkiler yaratmaktadır. Balığın faydaları hakkında merak ettiğimiz ayrıntılara Hep birlikte göz atalım.

 1. Yüksek oranda omega 3 yağı içeriklidir.
 2. İçeriğinde bol miktarda A, B2, B3, B12, D, E vitaminleri, folik asit, fosfor ve kalsiyum vardır.
 3. Protein kaynaklarının başında gelir.
 4. Haftada en az 2 veya 3 kez bu besini tüketmek uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 5. Beyin fonksiyonlarının geliştirilmesinde önemli yer sahibidir.
 6. Kan basıncını düşürür.
 7. Kalp ritmini düzenler ve kalp krizini azaltıcı etki gösterir.
 8. Alzheimer’e yakalanma riskini azaltır ve geciktirir.
 9. Antioksidan özelliği vardır.
 10. Kemiklerin güçlenmesi, büyüme ve gelişme açısından önemli rol oynar.
 11. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 12. Zayıflama ve kilo vermeye yardımcı etkisi vardır.
 13. Damar temizleyici özelliğiyle kalp hastalıkları riskini azaltır.
 14. Nöronları besleyici özelliği vardır.
 15. Vücuttaki yağ birikimini önleyerek obeziteyi engeller.
 16. Astım hastalığına sahip hastaların bol miktarda tüketmesi uzmanlar tarafından önerilir.
 17. Hipertansiyon hastalığını önler.
 18. Birçok insan tarafından bilinen başka bir özelliği de gözlere olan faydasıdır. Balık, göz sağlığını korumakta etken bir besin maddesidir.

Balık tüketiminin hastalıklar üzerinde etkisi :

Kolesterol metabolizmasını düzenler: Omega 3 açısından zengin olan balık, damar genişletici, damar tıkanıklığını önleyici etkisi vardır. Bu özelliklerden dolayı kalp ve damar hastalıklarını en az seviyeye indirmektedir.
Astım riskini azaltır: Araştırmalara göre, haftada birden fazla, özelliklede yağlı balık yiyen çocuklarda astım hastalığına yakalanma oranı, az balık yiyen çocuklara göre daha az olduğu saptanmıştır. Balığın zekâ üzerindeki etkisi: Yapılan bir araştırmada, hamilelik sırasında balık yağı açısından zengin diyet uygulayan kadınların çocukları daha zeki ve daha çevik oldukları ortaya çıkmıştır.

Kanser: Kanser hücrelerini besleyen maddelere balık yağı eklenip karıştırıldığında bu uygulamanın kanser hücrelerini etkisiz hale getirdiğini uzmanlar araştırmalar sonucunda ortaya koymuştur.

Genele olarak hamsi, istavrit ve sardalye gibi küçük balıklar büyük balıklara göre daha az miktarda ağır metal ve kirlilik içerir. Küçük balıkların öbürünün az olması sebebiyle zararlı metallerden etkilenmesi de bu orantıda azdır. Bu nedenle sofralarımızda yer alacakların küçük olmasını tercih etmemizde fayda var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu