Çoçuk Gelişimi

Aşırı Koruma Çocuğa Zarar Verir Mi?

Anne ve baba olmanın en önemli sorumluğu çocuk yetiştirmektir. Bu sorumluluklarını yerine getirebilmiş ebeveynler etrafına uyumlu, mutlu, hayata karşı güçlü ve başarılı çocuklar yetiştirmiş bireylerdir. Annelik ve babalık, dersi olmayan fakat öğrenilmesi en gerekli statüdür. Çünkü geçmişte yapılmış davranış hatalarının çocuğun ileri ki hayatına yansıdığını psikologlar, yaptığı araştırmalarda gözler önüne sunmaktadır.

Ebeveynlerin Çocuk Yetiştirmede Yaptığı En Büyük Hata Nedir?

Anne ve babaların yaptıkları en büyük hata; çocuklarını aşırı korumacı bir tavırla büyütmeleridir. En çok anne çocuk arasında gelişen bu tavır, çocuğa gerektiğinden fazla ilgi ve kontrol gösterilmesi anlamına gelir. Çocuğa duyulan ve gösterilen aşırı korumacı tavır en çok çocuğa zarar verir. Onu tehlikeden korumak için yapılan bu davranış aslında onu tehlikeye iter. Çünkü ileride ki yaşamında tek başına kaldığında sorunlara çözüm odaklı bakamayan, bağımlı bireyler haline gelir.

Çocuğun küçükken yaşadığı korku, üzüntü, başarısızlık gibi duyguları yaşamamış olması ve onları ifade edememesi onun gelecekte yabancı olduğu bu duygulara karşı savunmasız kalmasına neden olur.

Bu aşırı korumacı ortamda büyümesine izin verilmeyen bireylerin toplumsal gelişimi engellenir ve bu durum da çocuğun arkadaş edinememesine, arkadaşları tarafından dışlanan biri haline gelmesine neden olur.

Aşırı Koruma Çocuğa Zarar Verir Mi

Aşırı Korumacılık Nasıl Gelişir?

Anne ve baba da aşırı koruyuculuk bir kaç şekilde gelişebilir. Bunlardan birincisi uzun süre çocuk sahibi olamamaları yani annelik ve babalık duygularında noksan kalmalarıdır. Diğer en büyük etmen ise anne ve babanın çocukluğunda yaşamış olduğu aile ortamından ötürü olabilir. Yaşadıkları ortamda görmedikleri sevgi ve ilgiyi şuan ki hayatlarında kendi çocuklarına göstermek isterken aslında aşırıya kaçarak çocuğun gelişmesine engel olurlar.

İyi ebeveyn olmak; çocukların kendilerini güvenli hissedeceği, kendilerini ve duygularını tanıyabildiği bir ortam yaratmaktır.

Çocukların gelişimi ve sağlıklı yetişebilmesi için sağlık yönünden tüm koruma yöntemlerini almak uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Anne ve Babanın davranışları çocuk üzerinde olumlu veya olumsuz faktörlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hepimiz çocuklarımızı korumak ve gözetim altında tutmak isteyebiliriz. Bunu abartmadan en iyi şekilde yapmak daha mantıklı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu