Göz cerrahisinde çeşitlenen katarakt cerrahisi; Şeffaflığını kaybetme ve işlevini yerine getirme işlemi cerrahi bir işlemle ortadan kaldırılır ve yumuşak ve katlanabilir yapay lensle değiştirilir.

Katarakt bulanıklıkları, bulanıklık, çift görme, gece görme bozukluğu ve zamanla görme kabiliyeti gibi bulgularla kendini gösterir. Tedavi edilmelidir çünkü yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Katarakt tedavisi gören bir ilaç henüz bulunmamaktadır; Katarakt sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir ve katarakt ameliyatlarında kullanılan en yaygın cerrahi yöntemdir. Kısacası, FAKO yöntemi olarak bilinir. Ayrıca lazer ile çalıştırılan veya kesintisiz cerrahi olarak da bilinir.

Katarakt Ameliyatı Kimlerde Gereklidir?

Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Bazı katarakt hastaları katarakt ameliyatlarını erteleyebilir, çünkü şikayetleri çok açıktır. Bununla birlikte, katarakt ameliyatı yapılması da acil bir ihtiyaçtır.

-Katarakt, kişinin günlük hayatını bozacak ve yaşam kalitesini düşürecek şekilde ilerliyorsa ameliyat yapılmalıdır.

-Katarakt tamamen opak hale gelirse, şişebilir ve gözün içine dağılabilir. Böyle bir durumda, kalıcı körlüğe gidiş süreci başlayabilir. Katarakt tam olarak olgunlaşmışsa hemen çalıştırılmalıdır.

-Görme kornea kataraktlar la engellenirse cerrahi acilen yapılmalıdır.

Bu acil durumların yanı sıra acil ameliyat genellikle kataraktın kısmi bulguları ile acil ameliyat gerektirmeyen hastalar için önerilmez; kişinin yaşam kalitesini düşürmediği anlamına gelmemelidir. Gece bir araba kullanırken ışıklar dağınıktır, yolda yürürken darbelere ve çukurlara dikkat etmez, gece lambalarının aşırı aydınlatılması ve benzeri. Mümkün olduğunca kısa sürede doktora gitmek faydalı olacaktır.

Katarakt ilerledikçe kalıcı göz hasarına neden olacak bazı olaylara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Katarakt Ameliyatı Riskli Midir?

Katarakt ameliyatı cerrahi operasyonlarda en hassas operasyonlardan biridir. Her cerrahi işlem gibi riskler vardır. Bununla birlikte, böyle kritik göz ameliyatlarında bile başarı oranı çok yüksektir. Günümüzde katarakt cerrahisi çok gelişti. Kesintisiz minimal kesimlerle yapılır.

Göz operasyonlarından biri olan katarakt cerrahisi, bugün sıklıkla uygulanan bir operasyondur. Uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilen katarakt ameliyatlarından sonra hastalar günlük hayatlarına hızlı bir şekilde geri döner ve kısa ameliyat, anestezi ve hasta çekimi nedeniyle başarılı ameliyatlardan sonra dahi küçümsenirler. Bu tamamen bir doktorun başarısı.

Unutulmamalıdır ki katarakt ameliyatı, ameliyat konusunda uzman doktorlar tarafından yapılırsa, steril bir ortamda kaliteli malzemeler ve üstün teknoloji kullanıldığında çok güvenlidir. Bu nedenle katarakt cerrahisi için doktor ve hastane seçimi çok önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası?

Başarılı bir katarakt cerrahisinden sonra görme probleminiz eskisi gibi olmayacaktır. Bulanık görme genellikle operasyon gününün ve bir sonraki günün damlalarının etkisiyle katarakt cerrahisinden sonra görülür. Bununla birlikte, ikinci gün itibariyle geçmek başlayacak.

Katarakt cerrahisi sonrasında hastanın tamamen iyileşmesi ve maksimum seviyeye ulaşması yaklaşık 3-4 hafta alacaktır. Başarılı bir iyileşme süreci için; Katarakt ameliyatı sonrasında neler gözlemlenmesi ve kaçınılması gerektiği gibi sorulara verilen cevapların doğru bir şekilde bilinmesi gerekir.