Dünya’nın en çok kullanılan arama motorları arasında lider konumda olan “Google” aramalarında üst sıra çıkmak elbette birçok kişinin kazanç sağlamasında önemli bir konumdadır. Web dünyası ile ilgilenen birçok kişi SEO ismini duymasına rağmen ne işe yaradığını bilmemektedir. Search Engine Optimizer anlamının kısaltması olarak, google sıralamalarında üst sırada yer almak için çeşitli strateji ve tekniklerle siteyi google ve kullanıcıya uygun hale getirme işleminin en önemli etkenidir. Google’de sıralamada olmamız için çeşitli etkenler olmasa, seo sektöründe kimseye gerek kalmaz.

Penguen İle Neler Değişti

Eylül ayında Google’da oldukça büyük bir dalga ile gelen Penguen 4.0 güncellemesi ile binlerce site ortadan kaybolurken, birçoğuda sıralamada gerilere düştü. Tabi google güncellemelerine alışkın olanlar birçok forum aracılığı ile sıralamanın düzeleceği, hitlerin eski haline geleceğini belirtmelerine rağmen bu sadece varsayımda kaldı. Penguen güncellemesi ile beraber herşey alt üst oldu, Link ve değersiz sitelerden alınan tanıtım yazılarınında önemi azaldığını söylemelerin rağmen bu sektörde hizmet veren bazı kişiler, büyük sitelerden tanıtım yazısı almaya devam etmeside düşündürücü.

Sıralama Neye Göre Oluyor

Algoritmanın aktif olarak çalışmasının ardından sağlam sitelerin sıralamada yer kaybetmediğini gördüm. Bazen ilk 10 sayfada olmayan sitelerin ilk sayfaya geldikleride gözlerden kaçmadı, Seo kelimesinde seohocasi’nin filtre yemesinin ardından Seo Turuncu diye bir firmanın 2-3 gün sıralamada kalmasıda oldukça ilginç, moz ve ahrefs üzerinden bu sitenin link ve yüzdelerini inceledim, Allah ne verdiyse kasmışlar durmuşlar. Zaten sitenin google hızıda oldukça düşük o sıralamaya kadar gelmeside, herhalde büyük bir şans.

Penguen 4.00 Cezasından kurtulmak için öncelikle ne gibi değişiklikler yaptım.

Google sıralamalarında Bilgisayar,telefon ve tablet aramalarında farklı sıralarda olduğumu gördüm. Yani kesinlikle bir mobil uyumlu sitemiz olması gerekiyor. Siteyi mobil uyumlu yaptıktan sonra hatalarımı görmek için google speed test üzerinden temanın seo hızını ve yavaşlamasına neden olan faktörleri inceledim.

Birçok dosyanın boyutlarının yüksek olduğu ayrıntıları ile yazıyordu. İnternet üzerinden Css minify ve Js minify yazarak online olarak küçültme servislerini kullanabilirsiniz. Temanızın yapısına göre bozulmalar meydana gelebilir, bunun için daha önceden yedeklerinizi alın.

Seo’ya başladığım ilk yıllarda toplist,forum tanıtımları, saçma sapan sitelerden alınan backlinklerin önemi oldukça fazlaydı, nerdeys 10 gün uğraşma ile ilk sıralara gelmek kolaydı. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber birçok şeyde değişiklikler yapılırken, googlede bu konularda emin adımlar atmaya ve spam ve güvenilir olmayan siteleri sıralamadan yok etmeye devam ediyor.

Bilinçsiz bir şekilde sizin veya aldığınız seo paketlerinin neden olduğu backlinklerden kaynaklı ceza yediğinizi düşünüyorsanız, Ahrefs tam size göre bir araç, detaylı olarak alınan backlink ve sosyal medya üzerinden paylaşılan linklerinizi görmenize olanak sağlıyor. Otomobil kelimesinde aşırı derece backlink alanların ceza yeme durumu ortaya çıkarken, ahrefs sayesinde aldığınız linklerin kelime yoğunluğunuda görmeniz mümkün oluyor.

Ahrefs üyeliği çeşitli zaman aralıklarına göre ücretlendirilmiş olduğundan, forumlarda veya çevrenizde bu işi yapan kişilerde bulunan premium paket ile link aldığınız yerleri ayrıntılı olarak listelemeniz gerekiyor.

Rakiplerinizin almış olduğu linkleri ve sizden habersiz sitelerinize alınan backlinkleri görerek, anti seo yaparak sizlere sıralamadan düşürmek isteyenleri engelleyebilirsiniz. Sektörde farklı alanlarda hizmet veren site sayısı çok olmasına rağmen hacklink (edu,gov.tr) tarzı sitelere izinsiz bir şekilde kaynak koduna eklenen linkler ile sıralamada olan site sayısıda oldukça fazladır. Google tam olarak buna halen çözüm bulamadı.

Hızlı bir şekilde yükselen sitelerin, hızlı bir şekilde ortadan kalktığını görmem beraberinde bu siteleri ahrefs üzerinden analiz etme fırsatı yarattır. Özellikle iy10 seo hizmeti veren firmanın forum tanıtım ve sosyal imleme dizinleri spam oluşturmasına rağmen sıralamada bu sitelerin nasıl yükseldiği gerçekten merak konusu.

Seo’yu iş haline getirmiş kişiler sitenin geleceğini düşünmek zorundadır. Bunun için öncelikle sunucunun güvenliği ve web tasarımının ziyaretçiye göre yapılması gerekir.

Sektör Bazında Yaptığım Araştırmalar

Sohbet ; Bu sektör oldukça rağbet gösteren bir sektör olmasına rağmen blog tarzı açılan sitelerle devamlı güncel haber ve konu paylaşımları yaparak üst sıralara çıkmayı hedefleyen kişilerin yükselmeleri ancak hayal olacaktır.

Nakliyat : Kazancı ve yatırımları yüksek olan sektör google bölgesel arama sonrası firmaların birden fazla site alarak bölgesel olarak seo yapmasına neden oldu. En üsteki sitelere rakipler tarafından zombi ve botnet gibi saldırılar yapılarak sıralamadan düşürmek isteyenlerin sayısıda oldukça fazla.

Web Tasarım : Bu sektörde kaliteli site üretenler referanslarının altına resim veya link belirtmektedir. Etkisinin olduğu tartışılmaz bir konudur.

Seo : Bu sektör oldukça fazla kişinin ilgi duyduğu bir sektöre zamanında 15. sıraya kadar seoblog.org adresi ile geldiğimi biliyorum. Tabi maddi anlamda bir yatırım yapmadığınız taktirde bu sektörde barınmanızda zor olacaktır. Seo aramalarını devamlı analiz ediyorum, genelde hacklink kasarak gelen sitelerin büyük kısmı ortadan kayboldu. Adwords reklamlarına ayrılan bütçelerde oldukça fazla. Sektörün lideri olarak seohocasi gösterilmesine rağmen önceki haftalarda yediği filtre ile gündeme gelen seohocası oldukça kaliteli haber sitelerinden tanıtım yazısı aldıktan sonra, yaptıkları açıklama ile izinsiz olarak eklenen backlinkler nedeniyle sıralama kaybettiklerini belirttiler, şuan için eski sıralamasını koruyor. Bu sektörün en sevmediğim yanı, rakip firmaların birbirini kötülemesi ve her zaman kendileri övmesi olmuştur. Zamanında seo müşterilerimin daha önce nasıl mağdur olduğunu bu nedenle yeni seo işlemlerine bütçe ayırma konusunda sıkıntılar yaşadıklarını en iyi şekilde öğrendim, bunun için yükselme öncesi para almamaya karar verdim.

SEOMOZ NEDİR – AVANTAJLARI NELERDİR ?

Seo konusunda birden fazla çeşitli analiz imkanı sunan araçları ile oldukça başarılı olan seomoz ;

  • Backlink & sosyal paylaşım analizi/karşılaştırma
  • Google/yahoo/bing sıralama kontrolü
  • On-page seo analizi Site sayfalarını tarama (sayfalardaki hataları gösterir)
  • Hedef kelime zorluk derecesi analizi/karşılaştırma
  • Verdiğiniz kelimelerde arama motorlarına yeni eklenen içerikleri gösteren araç (daha çok haber siteleri çıkıyor)

Seomoz’un en sevdiğim özelliği aldığınız backlinklerin spam derecesini göstererek, sitenize ne gibi zararları olduğunu göstermesidir. Spam analizi sayesinde spam puanı yüksek sitelerin linklerini engelleyerek google itibarınızı yükseltebilirsiniz. Böylelikle Penguien 4.0 sonrası ortadan kaybolan sitelerinizi tekrar sıralamaya sokabilirsiniz.

Genelde hızlı index alan imleme sitelerini incelediğimde oldukça fazla link çıkışı olduğu için spam puanlarıda yüksek oluyor. İmleme sitelerinin eski önemi kalmadığından önermiyorum. Ücretsiz toplistlerde çöp modunda olduğundan fayda yerine zarar verecektir.

Üst kısımdaki çalışmaları yaptıktan sonra sitenizi güncel tutarak en az 350 kelime olan makaleler ile beslemeniz ve yazılarınızı okuyuculara doğru bir şekilde sunmanız gerekmektedir.

Seo konusunda bilgi almak isteyen bazı arkadaşlar, imleme konusuna sosyal medyayı da katmıştır. Burda doğru bir şekilde sosyal medya hesaplarını kullanırsanız, hit ve sıralamada yükselme elde edebilirsiniz. Daha önce bu konuda Sosyal Medya nedir olarak anlattığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.