Diş ağrılarının nedenleri arasında sağlıksız ve bakımsız dişler ilk sırada yer almaktadır. Diş çürüklerinin ilerlediği kişilerde dişin iç yapısında bulunan sinir, damar, diş eti gibi bölümler zarar görür. Bu da kişide sızlama veya zonklama diye tabir edilen dayanılmaz ağrılara yol açabilir. Bu ağrılar ile aslında vücudumuz bizi uyarmakta ve bir şeylerin yolunda gitmediğini bize söylemeye çalışmaktadır.

Diş ağrılarının bir sebebi ise diş eti hastalıklarıdır. Diş etindeki tüm hastalıklar dişlerin tutunmasını güçlendirir ve zamanla dişlerin zayıflamasına hatta küçülmesine kadar giden sorunları ortaya çıkabilir. Zayıf düşmüş bir diş etinin dişleri iyi beslemesini düşünemeyiz.

Diş hekimi öncelikle ağrının nedenini iyi saptamalıdır. Diş ağrıları bazı durumlarda diş eti ve dişten bağımsız olarak sinüzit gibi diş ile hiçbir alakası olmayan hastalıklardan dahi ortaya çıkabilir. Fakat ülkemizde diş ağrılarının temel nedeni %98 olarak yetersiz ağız bakımı dolayısı ile meydana gelmektedir.

Diş ağrısı nasıl tedavi edilmelidir?

Diş ağrıları bekleyerek asla geçmez, zaman zaman yoğun ağrılar bir kaç hafta gidebilir. Kişi burada dişinin kendi kendini iyileştirdiğini düşünse de maalesef yanılmaktadır. Çoğu durumda dişler bir süre sonra daha büyük bir ağrı ile rahatsız edecektir. Kulaktan dolma bilgiler ile uygulanan dişe sarımsak basma, karanfil ezme, alkollü pamuk basma gibi yöntemler tamamen tıp dışıdır ve kesinlikle faydalı değildir. Örneğin alkol sinir uçlarını geçici olarak uyuşturmanın yanında diş etlerine ciddi zararlar vermektedir. Bu kısa vadede acılarınızı yatıştırsa da ileride ortaya çıkacak acıların şiddetini önemli ölçüde artırmaktadır.

Tedavi öncesinde dişin ne denli çürüdüğü ve çürüğün nerelere kadar ulaştığının hekim tarafından tespit edilmesi gerekir. Çürük eğer yeni başlamış ve halen diş tabakasında kalmış ise sadece bir dolgu yapılması yeterli olacaktır, hekim o çürüklü bölgeleri teknolojik cihazları ile kazar ve yok eder. Oraya yapılacak bir dolgu ise çürüğün tekrardan yol bulmasını veya dişin hava almasını engelleyecektir. Tedavi olan kişi o dolgu ile hayatına kaldığı yerden anında devam edebilir.

Fakat hasta olan kişi tedavi için geç kalmışsa çürük diş sinirlerine kadar ilerlemiş olabilir, bu gibi durumlarda ise herkesçe bilinen kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi dişin yapısına ve çürüğün ilerleme derecesine göre farklı teknikler ile uygulanmaktadır. Buna uzman diş hekiminiz karar verecek ve en doğru şekilde diş tedavinizi gerçekleştirecektir.

Evde diş tedavisi yapılabilir mi?

Evde uygulayacağınız yöntemler elbette vardır fakat bunların tamamı yukarıda belirttiğimiz gibi sadece acınızı dindirecek batıl yöntemlerdir. Dişiniz ağrıyorsa kökte muhakkak bir problem var demektir, hiçbir diş durduk yere ağrımaz ve ağrımamalıdır. Evde deneyeceğiniz yöntemler ile diş etiniz iyice zarar görebilir ve en sonunda hekime gitmek zorunda kaldığınız da dahi diş tedavi edilemeyecek hale gelebilir. Bu gibi durumlarda ise maalesef dişinizin çekilmesi gerekecektir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

  • Tuzlu veya sirkeli su ile gargara yapmanız diş ağrılarınızı geçici olarak azaltacaktır. Dişlerinizde oluşan bakterileri ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Çürük ve iltihaplanan dişlerde dezenfektan etkisi bulunmaktadır.
  • Özellikle halk arasında bilinen yanlışlar arasında aspirin ve alkol diş etine zarar vereceğinden diş ağrınızın çoğalmasına neden olabilir. Bunun için karanfil yağı antiseptik özelliğe sahip olduğundan daha etkili olacaktır.
  • Dişin ağrıyan kısmına buz ile soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Geçici bir süre ağrının azaldığını görebilirsiniz.
  • Ağız bakımı için diş fırçası ve diş ipiyle ağız ve dişler arasında kalan gıda birikintilerini temizlemek gerekiyor