Çoçuklarınızın davranışlarını pek çok şekilde kontrol altına almaya çalışıyor ve onlara bir şey yaptırabilmek ve onları ikna edebilmek için türlü türlü şekiller alırken, sıklıkla korkutma yönteminede başvuruyorsunuz. “Yemezsen arkandan ağlar,Gidersen seni kaçırırlar, Susmazsan seni doktora götürürüm,Köpek seni ısırır, Ağlarsan Ahmet abini çağırırım. Bu korkutmaların listesi oldukça fazla olabilir. İşin kötü tarafı, sadece ilacını içmesi ve yemeğini daha fazla yesin diye korkutarak yaptırmaya çalıştığımız şeyler anlık olarak çözümler getirirken ; çoçuğunuzla kurmanız gereken güven ilişkisini kendi ellerinizle yıkar,baltalar hale gelirsiniz.

Korkutmalar sonrası çoçuğunuz bir müddet sonrası sizin söylediklerinizin olmayacağını algılayacağı için size karşı özgüven eksikliği yaşayacaktır. Yemeği neden fazla yediği ve içtiği ilacın nedenini hiçbir zaman algılayamıyabiliyor. Çoçuklarınıza korku ile herşeyi yaptırabilirsiniz, fakat ilerleyen yıllarda hayal ettiğiniz bir çoçuk yetiştiremeyebilirsiniz.

Çoçuğunuzu korkutarak birşeyler elde etmeyi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle kız çoçuklarının davranışlarında küsmeler ve trip olarak tabir ettiğimiz davranışlar meydana gelebilir. Aileler öncelikle yaptırdıkları şeyin detayları konusunda çoçuklarını bilinçlendirmeleri gerekmektedir. İyi bir çoçuk yetiştirmek için onları psikolojik baskı altında bırakmayacak şekilde başkalarından korkmalarını engellemeniz önemlidir.